Nowy numer 38/2023 Archiwum

Czernica-Łuków Śl. XX Dożynki Województwa Śląskiego przejdź do galerii

- Jedną ręką szukaj chleba, a drugą nieba - mówił abp Wiktor Skworc w czasie Eucharystii, otwierającej XX Dożynki Województwa Śląskiego.

Tegoroczne wojewódzkie uroczystości dziękczynne za żniwa rozpoczęły się Eucharystią w kościele NMP Królowej Polski w Czernicy, której przewodniczył abp Wiktor Skworc. W oficjalnych obchodach wzięli udział przedstawiciele władz, m.in. marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski i wojewoda śląski Jarosław Wieczorek a także parlamentarzyści, europosłowie i samorządowcy.

W homilii metropolita przypomniał o odpowiedzialności, jaka ciąży na każdym człowieku, korzystającym z dzieła stworzenia, nawiązując przy tym do encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. – W Bożej myśli człowiek powinien być stróżem i panem Ziemi, nie poddając jej jednak bezwzględnej eksploatacji. Powinien się starać aby przekazać ją następnym pokoleniom przynajmniej w stanie niepogorszonym niż zastany – mówił arcybiskup. Przypomniał też słowa poety Cypriana Kamila Norwida, że rolnik „jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą zdrój świeżych myśli wydobywa z nieba”.

– Dzisiejsza uroczystość jest jakby apelem skierowanym do każdego z nas, by na co dzień realizować głęboko ewangeliczną myśl naszego poety: jedną ręką szukać chleba, drugą zaś nieba. Chodzi o to, by w codzienności nie zagubić perspektywy wiecznego zbawienia, by nie stracić z horyzontu naszego życia celu ostatecznego – nieba. Trzeba być dalekowzrocznym, także w rolniczej eksploatacji ziemi i nie patrzeć na nią tylko w perspektywie kolejnych żniw! – apelował metropolita.

Po Eucharystii barwny korowód dożynkowy skierował się do Łukowa Śląskiego, gdzie na boisku odbyła się dalsza część uroczystości. Dużą kreatywnością i poczuciem humoru wykazali się mieszkańcy Czernicy i Łukowa, którzy udekorowali swoje posesje zabawnymi postaciami i napisami, a czasem nawet odgrywali krótkie scenki.

W Łukowie odbyła się oficjalna część świętowania. Starości dożynkowi i panie z Koła Gospodyń Wiejskich wręczyli zaproszonym gościom chleby dożynkowe, nastąpiła też prezentacja okazałych koron, wykonanych przez przedstawicieli okolicznych gmin. Podczas uroczystości wręczono także dwa szczególne odznaczenia. Marszałek Jakub Chełstowski wręczył odznaki honorowe dla zasłużonych dla województwa śląskiego. Otrzymali je Agnieszka Pytlik ze Stowarzyszenia Działań Lokalnych Spichlerz oraz Adam Wawoczny, prezes Stowarzyszenia Sumina na rzecz Odnowy i Rozwoju Górnego Śląska. Natomiast starosta powiatu rybnickiego Damian Mrowiec wręczył odznaki honorowe zasłużonych dla rolnictwa. Otrzymali je panowie Roman Brzonkalik, Eugeniusz Pyszny i Marian Krzysztoforski.

Po części oficjalnej rozpoczęło się rodzinne świętowanie przy akompaniamencie popularnych polskich zespołów muzycznych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast