GN 47/2020 Archiwum

Premier Morawiecki odwiedził sanktuarium w Piekarach Śląskich

Po wyjściu z bazyliki premier RP złożył kwiaty na grobie ks. Jana Ficka, apostoła trzeźwości, oraz pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

Podczas wizyty premier RP wyraził nadzieję, że Matka Boża Piekarska będzie czuwała nad naszą ojczyzną. "Niech ogień niesiony przez naszych przodków, także w ciemnych czasach Kulturkampfu i najczarniejszej nocy Drugiej Apokalipsy, a potem »czerwonej zarazy« - niech ten ogień rozświetla naszą drogę w przyszłość - ku sprawiedliwej, dobrej, wielkiej Polsce - Polsce wiernej wierze naszych ojców" - napisał Mateusz Morawiecki w piekarskiej księdze pamiątkowej.

Premier modlił się przy grobie wielkiego śląskiego apostoła trzeźwości ks. Ficka, który rozpoczął swoją działalność propagującą trzeźwość w 1844 roku. Wraz z księżmi posługującymi w sanktuarium udał się także na Rajski Plac, gdzie złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary komunizmu.

Sanktuarium piekarskie jest jednym z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego w archidiecezji katowickiej. Czczona w Piekarach Matka Boża nosi tytuł Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Do najsłynniejszych pielgrzymek należą pielgrzymki stanowe: mężczyzn i młodzieńców w ostatnią niedzielę maja, kobiet i dziewcząt w niedzielę po 15 sierpnia.

Do szczególnych piekarskich pielgrzymów należy św. Jan Paweł II, który jako metropolita krakowski przez wiele lat głosił kazania podczas stanowej pielgrzymki mężczyzn, a po wyborze na Stolicę Piotrową co roku przesyłał swoje słowo pozdrowienia do pielgrzymów zgromadzonych na piekarskim wzgórzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama