Nowy numer 39/2023 Archiwum

Będzie Msza św. za mieszkańców archidiecezji katowickiej i za Wojciecha Korfantego

Odbędzie się w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach w uroczystość świętego Jacka - patrona archidiecezji katowickiej.

Mszy św. w sobotę 17 sierpnia 2019 r. o 12.00 będzie przewodniczył w katowickiej katedrze abp Wiktor Skworc. Eucharystia zostanie odprawiona w w intencji mieszkańców archidiecezji katowickiej oraz śp. Wojciecha Korfantego. Dokładnie tego dnia przypada 80. rocznica śmierci śląskiego polityka chadecji i dyktatora III powstania śląskiego.

Zgodnie z wieloletnią tradycją na zakończenie ogłoszony zostanie tegoroczny laureat nagrody Lux ex Silesia, czyli Światło ze Śląska - jak nazywano św. Jacka. Nagroda jest przyznawana osobom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

W 2018 r. nagrodę Lux ex Silesia otrzymał prof. Mieczysław Chorąży, wybitny onkolog z Gliwic, a w młodości, zanim osiadł na Górnym Śląsku, żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski. W 2017 r. laureatką była prof. Krystyna Heska Kwaśniewicz, filolog z Katowic, zaangażowana m.in. w ruch harcerski, a jeszcze wcześniej prof. Jan Miodek, aktor Franciszek Pieczka czy Teresa i Eugeniusz Maliccy, prowadzący od lat poruszające dla wielu rekolekcje małżeńskie.

Statuetki św. Jacka otrzymywali też wybitny znawca starożytnych pism wczesnochrześcijańskich ks. prof. Wincenty Myszor oraz słynni kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast