Nowy numer 38/2023 Archiwum

Duch jedności

Grupa nr 5 waży 11 880 kg, ma 288 metrów 64 centymetry wzrostu i 6109 lat. Należą do niej 172 osoby, które pokonały pieszo 115 kilometrów.

katowice@gosc.pl Grup na 74. Pieszej Rybnickiej Pielgrzymce było 9. Ile ważyli wszyscy uczestnicy, policzyć nie sposób. Ważne, że było ich ponad 2,5 tys. i wszyscy szczęśliwie dotarli do celu. Spora w tym zasługa dwóch osób: ks. Pawła Zielińskiego, kierownika pielgrzymki, i Kazimierza Bergera, kierownika trasy.

Gwarancja skończona

Pan Kazimierz zapytany, czym tak naprawdę się zajmuje, odpowiada z szelmowskim uśmiechem, że wszystkim. Ale kiedy pociągnięty za język zaczyna wymieniać, okazuje się, że nie przesadził ani trochę... Do jego zadań należy koordynowanie kierujących ruchem (tzw. chorągiewkowych) i służb porządkowych dbających o czystość. Kieruje wyjściami poszczególnych grup, organizuje miejsca postojowe, zapewnia noclegi dla kapłanów i sióstr zakonnych... Czyli robi wszystko to, czego na pierwszy rzut oka nie widać, ale bez czego pielgrzymka nie mogłaby się odbyć. Pracę zaczyna w marcu – już wtedy ruszają pierwsze przygotowania. I tak od... sam już nie wie, ilu lat – wie tylko, że ksiądz Paweł jest piątym kierownikiem pielgrzymki, z którym współpracuje. Z kolei kapłan przyznaje, że to pierwsza pielgrzymka, za której organizację był odpowiedzialny od początku do końca.

– Zostałem kierownikiem dokładnie rok temu, 1 sierpnia, więc za te sprawy organizacyjne wtedy odpowiedzialny był ks. Marek. A teraz to wszystko było w mojej gestii. Ta gwarancja „neokierownika” właśnie dobiega końca – śmiał się tuż po wejściu na jasnogórskie wały. – Największy stres był przed pielgrzymką, miałem obawy, czy wszystko będzie dobrze. Ale jak już ruszyliśmy, ogarnął mnie spokój. Wszyscy dotarli do celu, nie mam wątpliwości, że to dzięki Bożej pomocy – dodaje.

Tu się naprawiło

W opiekę Opatrzności nie wątpią uczestnicy pielgrzymki. Od lat jej specyfiką jest wspólny marsz całych rodzin. W tym roku to grono pątników wiekowo „rozciągnięte” było pomiędzy półroczną Helenką a 82-letnią panią Krystyną. Byli debiutanci i weterani. – Byłem 15. raz na pielgrzymce, czyli to taki mały jubileusz. Mam nadzieję, że uda mi się dotrwać w zdrowiu i wziąć udział w 100. pielgrzymce. Przede mną jeszcze tylko 26 – deklarował jeden z mężczyzn. Ci, którzy na pielgrzymi szlak wyruszają regularnie, są przekonani, że w drodze wyprosili wiele łask. Dowody? Na przykład historia Anny Trybuś i jej córeczki.

– Trochę „pokłamaliśmy” tę pielgrzymkę i szliśmy na raty, bo mamy 18-miesięcznego bąbelka. Ale Marysia wytrwała całość marszu. Mąż szedł z głośnikiem. Czyli jakby zsumować naszą rodzinę, to pokonaliśmy całość trasy, choć nie każdy indywidualnie – śmieje się. Chwilę potem, gdy docierają w trójkę do celu, wzruszenie odbiera jej mowę. To dla jej rodziny pielgrzymka dziękczynna. – Marysia miała być bardzo chora. Dowiedzieliśmy się o tym w 6. miesiącu ciąży. Zapowiedzi były katastrofalne, ale ja bardzo wierzę w to, że to tu się wszystko naprawiło. Jestem wdzięczna, że mogę tu być z Marysią i pokonać tę drogę na piechotę – mówiła pani Anna.

Otwarci na Ducha

Pielgrzymów na Jasnej Górze powitał abp Wiktor Skworc. Zwracając się do nich, przypomniał bogatą tradycję pątniczą na Śląsku. – Obecność górnośląskich pielgrzymek na Jasnej Górze jest bogato udokumentowana. Zachowały się spisy tych przychodzących na Jasną Górę w wieku XIX i wcześniej. Jako pierwsze w tych spisach figurują pielgrzymki z Chełmu, Lędzin, Pszczyny i Bytomia – wymieniał. Nawiązując do hasła pielgrzymki: „Z Maryją w mocy Ducha”, podkreślił: – Duch Święty jest Duchem jedności! On prowadzi do spotkania. Bądźcie otwarci na Jego inspirację, zwłaszcza wobec istniejących podziałów i konfliktów na wielka i małą skalę – apelował.

Pielgrzymi w sobotę uczestniczyli jeszcze w nocnym czuwaniu i Drodze Krzyżowej. W niedzielę popołudniu wrócili do Rybnika. Na zakończenie pątnicy, którzy świętowali okrągłe jubileusze pielgrzymowania, odebrali od księdza kierownika listy gratulacyjne wystosowane przez abp. Wiktora Skworca. Warto także dodać, że na podstawie dekretu Penitencjarii Apostolskiej z Rzymu każdy uczestnik pielgrzymki miał prawo uzyskania odpustu zupełnego. Jubileuszowa, 75. Piesza Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę wyruszy 29 lipca 2020 roku. Jej hasłem będą słowa: „Totus Tuus”. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast