GN 2/2021 Archiwum

Kłody pod koła

Piach, żwir, dziury w bruku czy schody – to tylko niektóre z przeszkód, które na co dzień spotykają osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Od niedawna w mieście jest ich... więcej. Ale akurat z tych można się cieszyć...

Najpierw trzeba pokonać stromy krawężnik, potem przedostać się przez drzwi wahadłowe. Zaraz za nimi koła wózka zapadają się w drobnych kamykach. Potem wjazd na pochylnię i leśna ścieżka. Na terenie Parku Tematycznego przy rybnickim kampusie powstał tor do nauki jazdy na wózku inwalidzkim.

Codzienne bariery

Pomysł, jak to zwykle bywa, podsunęło samo życie. Elżbieta Piotrowska, prezes stowarzyszenia Oligos, a prywatnie mama 31-letniej, poruszającej się na wózku córki, od lat szkoli wolontariuszy osób zależnych. – Mnóstwo czasu podczas szkoleń traciliśmy na dojazd do miejsc, gdzie można natknąć się na różne przeszkody. O ile krawężniki są wszędzie, o tyle jazdy po piachu czy żwirze musieliśmy uczyć się poza miastem albo tylko w teorii – wyjaśnia inicjatorka toru. Na jego realizację bezskutecznie próbowała pozyskać pieniądze z budżetu obywatelskiego. Przełom nastąpił dwa lata temu, kiedy miejscy urzędnicy wcielili się w role osób niepełnosprawnych i wyruszyli w miasto. Niektórzy mieli zasłonięte oczy, inni – w tym prezydent Piotr Kuczera – usiedli na wózki inwalidzkie.

Kiedy włodarze Rybnika na własnej skórze przekonali się, z jakimi barierami zmagają się osoby niepełnosprawne, zadeklarowali stworzenie ścieżki edukacyjnej z pieniędzy miasta. Uroczyste otwarcie miało miejsce 31 lipca. Rybnicką inicjatywę wysoko ocenia Piotr Czarnota, instruktor aktywnej rehabilitacji, który sam od 17 lat jeździ na wózku inwalidzkim. – Pomysł jest rewelacyjny, świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które dopiero uczą się poruszania się na wózku. Chociaż trzeba przyznać, że niektóre przeszkody dla początkujących mogą okazać się za trudne – zaznacza. Chciałby, aby podobnych ścieżek powstawało więcej, szczególnie że ich wykonanie nie pociąga za sobą zbyt wysokich kosztów.

Rehabilitacja w terenie

Jednym z pierwszych użytkowników toru był 10-letni Mateusz Halejcio z Rybnika. Ze względu na rozszczep kręgosłupa porusza się na wózku inwalidzkim. – Ścieżkę testowaliśmy jeszcze przed oficjalnym otwarciem, bo Mateusz nie umiał się jej doczekać – śmieje się jego mama Marzena. Ścieżka spełniła oczekiwania chłopca. – Najtrudniejsze było pokonanie konarów na leśnym dukcie. Z innymi przeszkodami radził sobie asekurowany przez rehabilitantkę, nie bał się wjechać na schody czy pochylnię. Na pewno będziemy wracać na tor, bo to świetne miejsce rehabilitacji – cieszy się mama Mateusza.

Uczymy pomagać

Rybnicka ścieżka służyć ma jednak nie tylko osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom. Elżbieta Piotrowska chciałaby, aby młodzież rybnickich szkół raz do roku odbywała tam lekcję wychowawczą. – Chcielibyśmy, żeby młodzi mogli choć na moment poczuć na własnej skórze, jak wiele wysiłku osoby niepełnosprawne ruchowo muszą włożyć, żeby poruszać się po mieście. Może dzięki temu będą mieli dla nich więcej szacunku, ale i więcej gotowości do pomocy – po takiej lekcji będą wiedzieli, jak jej udzielić – tłumaczy.

Ogromną zaletą toru jest jego lokalizacja – w sercu Rybnika, miejscu popularnym wśród mieszkańców. – Rodzice będą mogli pokazywać dzieciom nasze ćwiczenia i przy okazji opowiadać o niepełnosprawności. To taka naturalna integracja – cieszy się E. Piotrowska. Stowarzyszenie Oligos służy pomocą w zakresie korzystania ze ścieżki. Wszystkie informacje uzyskać można pod nr. tel.: 32 750 57 96 lub 507 179 149.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama