Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wampiry wypadły z łask

Jeżeli gdzieś na targach książkowych zobaczycie tłumnie oblegane stoisko, to wcale nie musi to być Remigiusz Mróz. To mogą być Śląscy Blogerzy Książkowi.

Stanowią żywy dowód na to, że książki kupuje się po to, żeby je czytać i o nich rozmawiać. – Badania statystyczne bardzo zależą od grupy, jaką się nimi obejmie. Moim zdaniem bardzo trudno zdefiniować, ile tak naprawdę czytają Polacy. Ja czytam 120 książek rocznie, ale mam ten komfort, że jest to związane z moją pracą. I widzę, że wiele osób sięga po literaturę. Problem leży gdzie indziej: niekoniecznie wybieramy książki, które niosą jakąś wartość – mówi Patryk Obarski, autor bloga Moje Bestsellery i prezes Stowarzyszenia Śląscy Blogerzy Książkowi.

– Wiele się robi, żeby przyciągnąć ludzi do czytania. Wystarczy spojrzeć choćby na listę autorów, którymi są aktorzy, celebryci i inne gwiazdy. Sądzę, że trzeba przede wszystkim przypominać, że po książkę powinno się sięgać, kiedy wiemy, że przyniesie nam korzyść, a nie tylko zysk dla wydawcy. Dlatego zachęcamy, żeby np. zdefiniować sobie ulubiony gatunek lub podgatunek. Oczywiście trudniej jest z osobami, które przez wiele lat nie czytały niczego i skończyły na lekturach szkolnych. One stają się siłą rzeczy łatwym do zdobycia przez celebrytów czytelnikiem, ale to także szansa, którą należy wykorzystać – przekonuje Patryk.

Tłumaczka i influencer

Działalność stowarzyszenia zaczęła się od przyjaźni i wspólnych dyskusji o książkach. – Nie mieliśmy jakichś bardzo wygórowanych ambicji. Chodziło nam raczej o wymianę poglądów. Spotykaliśmy się przy kawie i rozmawialiśmy. Reszta była naturalną konsekwencją – śmieje się P. Obarski. Stowarzyszenie dawno wykroczyło poza przyjacielskie grono i dziś zrzesza ok. 20 blogerów. – Może nawet precyzyjniej mówiąc – promotorów literatury – mówi prezes ŚBK.

– Jest wśród nas dziewczyna, która zajmuje się tłumaczeniami i  nie ma bloga. Dołączyła do grupy przed jej sformalizowaniem, ale jest tak aktywna w promowaniu literatury, że nie widzimy przeszkód, by należała do naszego grona. Są osoby, które nie mają typowych blogów, ale recenzują książki na Facebooku czy Instagramie – dodaje. Do stowarzyszenia można dołączyć. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej, a w nim opisać, jak wygląda nasze „zajmowanie się” literaturą. – Wspieramy się, radzimy, jak ulepszyć nasze blogi. Nie traktujemy siebie jak konkurencji – mówi Patryk. – Regularnie staramy się publikować posty, które łączy jeden temat. To oczywiście jest dobrowolne, ale wielu z nas stara się brać w tym udział – uśmiecha się.

Głos czytelników

Ważne jest jedno – pasja czytania. To ją starają się zaszczepiać we wszystkich, nie tylko w najmłodszych, śląscy blogerzy. – Organizujemy warsztaty, na których staramy się pokazać, że czytanie nie jest nudne. To tylko kwestia książki, którą wybierzemy. Trochę rozprawiamy się ze szkolnym mitem, że lektury są po to, żeby się zastanawiać, „co autor miał na myśli”. Bo książka to tak naprawdę przekaz od autora połączony z naszą wrażliwością, z tym, co sami w trakcie czytania sobie wyobrażamy – mówi Patryk.

Podczas swoich warsztatów starają się pokazać, że literatura może dotyczyć bardzo wielu obszarów i przyjmować najróżniejsze formy. – Pamiętam takie warsztaty w jednej ze szkół. Opowiadałem o tym, że można czytać mikropowieści czy instanovels, publikowane we fragmentach na kontach społecznościowych. Młodzież była zupełnie cicho, zacząłem się bać, że ten temat ich jednak nie interesuje. Okazało się, że słuchali skupieni. Poznałem to po dociekliwych pytaniach, które pojawiły się potem. Młodzi chcieli wiedzieć, co sądzę na temat rzeczy, które im się podobają – wspomina Patryk.

Zdaniem blogerów w przypadku młodych ludzi i zainteresowania ich literaturą kluczowym elementem jest słuchanie. – Oni wiedzą, czego chcą. Ważne, żeby te opinie wychwycić. Czasem zdarza się tak, że książką dla dzieci dorośli się zachwycają, że zbiera ona świetne opinie wśród recenzentów, ale w grupie docelowej nie robi furory – opowiada prezes ŚBK. Organizując warsztaty, śląscy blogerzy starają się maksymalnie wykorzystywać dostępne narzędzia.

– Najważniejsze są oczywiście książki, bo wokół nich się koncentrujemy. Ale jeżeli w szkole są dostępne komputer i tablica interaktywna, to od razu otwiera się możliwość, by wykorzystać grafiki, filmy czy screeny z Facebooka i Instagrama – wymienia P. Obarski. – Jeżeli takich udogodnień nie ma, korzystamy z bardziej tradycyjnych metod, czyli przygotowujemy plansze.

Na kogo jest moda?

Równie ważnym elementem działalności stowarzyszenia jest organizowanie wymian książkowych. To – śmiało można rzec – sztandarowa aktywność blogerów. Pomysł zrodził się spontanicznie: z ich własnych potrzeb wzajemnego dzielenia się książkami i nadawania im drugiego czy kolejnego życia.

– Na początku tytuły wymienialiśmy we własnym gronie. Jedna z naszych koleżanek była kierowniczką księgarni i to ona pomogła nam organizować pierwsze takie wydarzenia – mówi Patryk. Wymiany organizowane są kilka razy w roku. Może uczestniczyć w nich każdy chętny. Wystarczy przynieść ze sobą przeczytaną powieść, którą chcemy oddać i w zamian wziąć coś innego. Wymiana odbywa się na zasadzie jeden do jednego.

– Musieliśmy wprowadzić także kilka innych regulacji. Po pierwsze, staramy się, żeby wymieniana była tylko beletrystyka. Po prostu na takie książki jest największy popyt. Czasem zdarzy się, że ktoś nam „podrzuci” książkę o polityce czy historii, ale one rzadko znajdują nowych właścicieli. Po drugie, książki nie mogą być starsze niż te z 2005 roku. Kiedy zaczynaliśmy, graniczną datą wydania był rok 2000, ale siłą rzeczy musimy tę granicę przesuwać. Chodzi o to, żeby wymiana była uczciwa i nikt nie przyniósł książki sprzed dwóch dekad, by w zamian wybrać zupełną nowość – wyjaśnia prezes ŚBK. Wymiany cieszą się ogromnym powodzeniem, zwłaszcza podczas Targów Książki w Katowicach. Podczas ostatniej edycji każdego dnia stoisko oblegały tłumy chętnych.

– Mamy już stałych uczestników, którzy w ten sposób za niewielkie pieniądze co jakiś czas zupełnie odświeżają swój księgozbiór. Poza tym nasze „kupony” z wymiany są ważne nie tylko w trakcie jednego wydarzenia. To znaczy, że jeżeli ktoś przyniesie trzy książki, a wybierze tylko dwie, jednej będzie mógł poszukać następnym razem. Staramy się dbać o te proporcje. Chociaż zdarzają się sytuacje, w których ktoś przychodzi i oddaje sto czy dwieście książek, których po prostu już nie chce. Owszem, to miłe, ale dla nas problematyczne, bo nie mamy siedziby, w której moglibyśmy pozostałe po akcji książki przechowywać. A mamy ich już 20 kartonów – mówi Patryk.

Co ciekawe, na wymianach jak na dłoni widać przemijające mody wydawnicze. Są tytuły, które jeszcze kilka lat temu były hitem, a teraz trudno znaleźć na nie chętnych. – Może to niektórych zaskoczy, ale teraz do grona tych „niechcianych” należą wszystkie książki o wampirach czy swego czasu rozchwytywane „50 twarzy Greya”. Jest też seria dla kobiet, która chyba była gratisem do jakiegoś czasopisma. Niewiele osób decyduje się na wymianę z tym tytułem. No cóż, na takie książki mamy specjalny karton z napisem „Weź mnie do domu za darmo”. Czasem działa – zdradza P. Obarski. Informacji o przygotowywanych przez Śląskich Blogerów Książkowych wydarzeniach najlepiej szukać na stronie stowarzyszenia: silesiaczyta.pl. Najbliższa wymiana odbędzie się prawdopodobnie w trakcie wrześniowego Festiwalu Organizacji Pozarządowych w Katowicach.•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama