Nowy numer 39/2020 Archiwum

Śląsk. Poczta Polska wprowadziła znaczek z wizerunkiem Henryka Sławika

Henryk Sławik, bohater trzech narodów słynny na Śląsku znalazł się na znaczku pocztowym. Dziś [26.07.19] w Urzędzie Pocztowym nr 1 w Katowicach zaprezentowano znaczek z jego wizerunkiem.

Henryk Sławik to bohater uhonorowany tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" i odznaczony Orderem Orła Białego przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W czasie II wojny światowej wraz z Węgrem, Józefem Antallem uratował na Węgrzech ok. 5 tys. Żydów. - To bohater trzech narodów polskiego, żydowskiego i węgierskiego - przypomina Przemysław Sypniewski, prezes Zarządu Poczty Polskiej.

Prezentacji znaczka pocztowego towarzyszyła wystawy „Tak płaci Polska – Henryk Sławik" autorstwa Łukasza Kobieli i dr. Tomasza Kurpierza z Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

Śląsk. Poczta Polska wprowadziła znaczek z wizerunkiem Henryka Sławika   Znaczek pocztowy upamiętniający Henryka Sławika Foto/ IPN Katowice

Mówią Łukasz Kobiela, współautor wystawy poświęconej Henrykowi Sławikowi i konsul generalna Węgier w Krakowie Adrienne Kormendy:

Znaczek z wizerunkiem Henryka Sławika został wydany w nakładzie miliona egzemplarzy i jest to część akcji Poczty Polskiej, która ma na celu upamiętnianie ważnych postaci.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama