Nowy numer 39/2020 Archiwum

Ruda Śląska. Trwa zbiórka na nowoczesny ultrasonograf

Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej prowadzi akcję "Mały pacjent. Wielka sprawa". To zbiórka publiczna na specjalistyczny sprzęt USG.

Oddział Pediatryczny w Bielszowicach dysponuje obecnie wysłużonym 20-letnim aparatem USG. Na sprzęcie tej klasy nie ma możliwości wykonania np. UKG (echa serca) i innych badań specjalistycznych. Ze względu na słabą rozdzielczość nasi pediatrzy często nie mogą również jednoznacznie odpowiedzieć na pytania dotyczące diagnozy małego pacjenta.

Nowoczesny aparat USG będzie wykorzystywany przez lekarzy w codziennej pracy oddziału, w którym miesięcznie wykonuje się obecnie około 100 badań ultrasonograficznych różnych narządów. W ubiegłym roku w bielszowickim Oddziale Pediatrii hospitalizowanych było ponad 900 małych pacjentów.

Nowoczesny aparat USG daje możliwość badania praktycznie każdego narządu i wykonania u dzieci m.in. następujących badań: USG jamy brzusznej, USG szyi i tarczycy, USG przezciemiączkowe, USG stawów biodrowych i USG płuc.

- Badanie USG jamy brzusznej wykonywane jest w naszym oddziale wszystkim świeżo przyjmowanym w Bielszowicach pacjentom. Wykrywamy przez to sporo nieprawidłowości, np. torbiele na nerkach. Dwa razy w tygodniu naszych pacjentów konsultuje specjalista radiologii dziecięcej. Wykonywane są badania USG nie tylko jamy brzusznej, ale innych narządów: USG płuc (zdecydowanie mniej obciążające dla małego pacjenta niż RTG klatki piersiowej), USG głowy, szyi z oceną tarczycy, stawów. Do tego po prostu potrzebny jest nam dobry aparat - podkreśla dr Robert Szylo, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Raz w tygodniu pacjentów rudzkiej pediatrii konsultuje również kardiolog. Nowoczesny aparat da w tym przypadku możliwość wykonania UKG serca u pacjentów, którzy będą tego potrzebować.

Zbiórka pieniędzy na zakup USG jest prowadzona dzięki zaangażowaniu Fundacji "Pomóc Więcej" z Bytomia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama