Nowy numer 38/2021 Archiwum

104-letni ksiądz archidiecezji katowickiej świętuje 80 lat kapłaństwa

To ks. Józef Pośpiech rodem z Chorzowa. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939 roku. Ma 104 lata.

Ks. Józef Pośpiech od kilkudziesięciu lat pełni posługę kapłańską w Szwajcarii, jednak nigdy nie przestał być księdzem archidiecezji katowickiej. Aktualnie przebywa w domu Sióstr Opatrzności Bożej w Visp. Jest wciąż aktywny, codziennie celebruje Mszę św. i wielu osobom duchowo towarzyszy oraz udziela sakramentu pokuty i pojednania.

Urodził się 24 grudnia 1915 w Chorzowie. Po ukończeniu szkoły średniej wstąpił do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i ukończył studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Święcenia kapłańskie przyjął 25 czerwca 1939. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach diecezji katowickiej: św. Antoniego z Padwy w Chorzowie, św. Pawła w Nowym Bytomiu oraz św. Wojciecha w Mikołowie.

Aresztowany przez Gestapo w 1941 roku został powołany do wojska niemieckiego i jako sanitariusz podjął pracę w różnych szpitalach wojskowych na terenie Niemiec. W 1945 roku krótko przebywał w niewoli amerykańskiej we Friedensthal. Ze względów zdrowotnych, za radą lekarza, udał się do Szwajcarii, gdzie przebywa do obecnej chwili.

Od 1953 roku udzielał się duszpastersko w Szwajcarii, najpierw jako wikariusz w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Arosa (kanton Graubünden). W latach 1954-1963 pracował w parafii Chrystusa Króla w Kloten, a później w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Leukerbad. Jednocześnie we wrześniu 1963 roku został mianowany proboszczem parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Inden, w diecezji Sion (Sitten), gdzie pracował do 1971 roku.

Z powodu choroby serca musiał zrezygnować z duszpasterstwa parafialnego, ale nadal posługiwał jako kapelan szpitala i sióstr urszulanek w Brig. Od 1975 roku pomaga jako spowiednik i kierownik duchowy w rekolekcjach we Flüeli-Ranft. W 1984 roku przeszedł na emeryturę. Od kilku lat mieszka przy klasztorze Św. Urszuli w Brig, gdzie służy jako ojciec duchowny i spowiednik.

W życzeniach podpisanych przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca, arcybiskupa seniora Damiana Zimonia oraz trzech biskupów pomocniczych, czytamy m.in.: „Z okazji 80. rocznicy świeceń prezbiteratu dziękuje Ksiądz Prałat wszechmocnemu Bogu za wielki i święty dar sakramentalnego kapłaństwa. Włączając się w tę modlitwę dziękczynienia, dzielimy radość tego pięknego Jubileuszu i dziękujemy Księdzu za pełnioną z wielkim oddaniem posługę”.

W dniu jubileuszu, 25 czerwca, o godz.10.30 w miejscu pobytu jubilata będzie sprawowana Eucharystia w jego intencji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama