Nowy numer 39/2023 Archiwum

Abp Skworc o 40. rocznicy spotkania Jana Pawła II ze Ślązakami

O pierwszym spotkaniu Jana Pawła II ze Ślązakami i Zagłębiakami na Jasnej Górze z okazji 40. rocznicy napisał do diecezjan abp Wiktor Skworc.

6 czerwca mija 40. rocznica spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z pielgrzymami z Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego na Jasnej Górze. Z tej okazji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc skierował do diecezjan słowo, w którym przypomniał okoliczności tego spotkania oraz główne myśli homilii wygłoszonej wówczas przez papieża Polaka.

Spotkanie na Jasnej Górze było spontaniczną odpowiedzią Jana Pawła II na bezskuteczne starania biskupa Herberta Bednorza, aby Górny Śląsk, a zwłaszcza Piekary Śląskie, stały się miejscem spotkania z papieżem, który jako metropolita krakowski aż 12 razy głosił homilię podczas pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej. Do wizyty Jana Pawła II na Górnym Śląsku nie dopuściły ówczesne władze partyjne województwa katowickiego, które organizowały „spontaniczne” akcje protestacyjne.

Abp Skworc podkreślił, że słowa papieża Jana Pawła II do Górnoślązaków i mieszkańców Zagłębia należą do historycznych, do których powinny wracać kolejne pokolenia zamieszkujące Górny Śląsk i Zagłębie, tworzące od niedawna samorządową metropolię. „Zachęcam więc do lektury papieskiej homilii, do wydrukowania jej w parafialnych gazetkach i umieszczenia na stronie internetowej parafii. Wszyscy winniśmy wdzięczność Janowi Pawłowi II za słowa o pracy, która jest »podstawowym wymiarem ludzkiego bytowania na ziemi« i posiada »nie tylko znaczenie techniczne, ale także etyczne«. Winniśmy wdzięczność za słowa wypowiedziane o rodzinie, której racja bytu »jest jednym z podstawowych wyznaczników ekonomii i polityki pracy. Winniśmy Janowi Pawłowi II wdzięczność za docenienie »ziemi wielkiej pracy i wielkiej modlitwy« i promocję naszego pozdrowienia »Szczęść Boże!«, które uznał on za »jeden z najwspanialszych skrótów, jakie istnieją we wszystkich językach świata: dwa słowa łączące pamięć o Bogu z odniesieniem do ludzkiej pracy«”.

Metropolita katowicki dodał, że mimo upływu 40 lat słowa homilii Jana Pawła II są nadal aktualne i godne naszej uwagi.

Na kolejnych stronach - słowo abp. Wiktora Skworca i papieska homilia z Jasnej Góry w 1979 roku.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast