Troska o wolne niedziele, kwestie związane z ochroną środowiska, ale także działania prewencyjne podejmowane przez Kościół w sprawie pedofilii - to tematy, jakie poruszył abp Wiktor Skworc, witając mężczyzn zgromadzonych na piekarskiej kalwarii.
Nawiązując do odczytywanego w niedzielę w parafiach listu Konferencji Episkopatu Polski „Wrażliwość i odpowiedzialność“ oraz przywołując słowo biskupów abp Wiktor Skworc przypomniał, że podstawą wszystkich działań powinien być dialog. - Mamy bolesną świadomość własnej słabości i grzeszności. Dlatego przyszliśmy tu po oczyszczenie w sakramencie pokuty i po moc Bożego Ducha! - mówił. - Zbyt często zapominamy o VIII Bożym przykazaniu „nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Trzeba pamiętać, że drogę do prawdy i zgody zamykają m.in. takie słowa: „wszyscy”, „zawsze”, „nigdy”, a „dialog kończy się wówczas, gdy język […] służy budowaniu jednostronnego i nieprawdziwego obrazu życia społecznego czy też stygmatyzowaniu […]. Krytyka grzechów, zaniechań i błędów - szczera, pełna troski i wypowiadana w dobrej wierze - powinna być oddzielona od takiego sposobu formułowania ocen poszczególnych osób czy środowisk, który może być krzywdzący, czy wręcz uwłaczający ich godności. Miarą szacunku jest także ograniczenie nadmiernych emocji i uproszczeń, które fałszują rzeczywistość”.
Jednocześnie abp Wiktor Skworc przypomniał, że w archidiecezji katowickiej są prowadzone działania prewencyjne związane z eliminowaniem zagrożeń związanych z pedofilią. - Od ubiegłego roku działa w archidiecezji Delegat ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. Działa też specjalny zespół reprezentujący wszystkie środowiska, które w archidiecezji zajmują się pracą z dziećmi i młodzieżą. Pracują razem z sojusznikami w instytucjach samorządowych i wszystkich instytucjach pomocowych dla właściwej i skutecznie ochrony dzieci i młodzieży. Każdy pokrzywdzony może mieć pewność, że zostanie wysłuchany i ochroniony, a każdy przypadek jest i będzie moralnie i prawnie osądzony, dlatego stosujemy się do obowiązującego prawa państwowego. Przede wszystkim działamy systemowo, zapobiegawczo (prewencyjnie), aby już nigdy nie było dziecka skrzywdzonego - ani w Kościele, ani w innym środowisku - podkreślał metropolita.
Abp Wiktor Skworc przypomniał również, że piekarskie sanktuarium zawsze było miejscem szczególnie bliskim sercu św. Jana Pawła II. W Piekarach głosił słowo jako metropolita krakowski. Później, jako papież, zawsze przesyłał specjalny telegram do pielgrzymów. Szczególnym wyrazem tej łączności podczas dzisiejszej pielgrzymki była stuła ofiarowana sanktuarium przez papieża Polaka podczas jego pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Wtedy przedstawiciele Śląska i Zagłębia pojechali do Częstochowy na spotkanie z Janem Pawłem II.
Pełny tekst powitania: Po moc Ducha.