Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Mężczyźni zaproszeni do Piekar

Tegoroczna pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców odbędzie się tradycyjnie w ostatnią niedzielę maja pod hasłem: "W mocy Bożego Ducha".

Mszy św. przewodniczyć będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, co nawiązuje do tradycji udziału arcybiskupów krakowskich w piekarskiej pielgrzymce i podejmowaniu przez nich głoszenia słowa Bożego.

W zaproszeniu odczytanym w parafiach archidiecezji katowickiej metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przypomniał, że pielgrzymki do miejsc wielkiego orędownictwa Maryi są szczególnym świadectwem naszego przekonania o Jej wstawiennictwie. Zaznaczył, że do modlitwy przed obliczem Matki Bożej Piekarskiej zaproszeni są ojcowie z synami, dziadkowie z wnukami, bo piekarska pielgrzymka trwa przez pokolenia i pokolenia łączy. „Zapraszam mężczyzn zrzeszonych w ruchach i stowarzyszeniach katolickich, młodych, którzy przyjęli bierzmowanie i przygotowujących się do przyjęcia daru Ducha Świętego, uczniów i studentów, przedsiębiorców, pracodawców i pracowników wszystkich branż” - napisał abp Skworc.

Dodał, że słowa z Dziejów Apostolskich, ukazujące rodzący się Kościół, który trwał „jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa i braćmi Jego” (Dz 1,14), wskazują na ścisłą więź Maryi z Kościołem. „Chcemy tę więź po raz kolejny zamanifestować na piekarskim wzgórzu. Liczę na inicjatywy rad duszpasterskich i obecność licznej reprezentacji każdej parafialnej wspólnoty. Przybywajcie, drodzy Bracia, »po moc Bożego Ducha«, potrzebną każdemu z nas w podejmowaniu i wypełnianiu codziennych obowiązków rodzinnych, zawodowych i stanowych”.

Poinformował też, że Penitencjaria Apostolska przyznała odpust zupełny dla wiernych, którzy wezmą udział w pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców, przy spełnieniu zwykłych warunków odpustu, do których należą: spowiedź sakramentalna, przyjęcie Komunii św. i modlitwa w intencjach papieskich. Osłabieni wiekiem i chorzy mogą również uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami, gdy będą łączyć się duchowo ze zgromadzonymi na piekarskim wzgórzu, ofiarowując modlitwy, cierpienia i trudy własnego życia miłosierdziu Bożemu. Duchową łączność z pielgrzymką ułatwi transmisja w Telewizji Polonia, TVP Katowice, Radiu Katowice, Radiu eM i Radiu Piekary.

Program pielgrzymki

  • 8.00 – Godzinki o NMP
  • 8.30 – modlitwa różańcowa
  • 9.30 – przybycie biskupów, procesja na Kalwarię z obrazem Matki Bożej Piekarskiej
  • 10.45 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Homilię w czasie Eucharystii wygłosi abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski
  • 13.45 – godzina ewangelizacyjna
  • 15.00 – nabożeństwo majowe
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy