Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Katowice zorganizują Światowe Forum Miejskie ONZ

Kolejna wielka konferencja odbędzie się w Katowicach już w 2022 roku. To Światowe Forum Miejskie ONZ.

O wyborze Katowic jako miejscu konferencji poinformował we wtorek wieczorem na portalu społecznościowym minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że "w pokonanym polu" zostały Dortmund i Mexico City.

Na zwołanym na 20.30 briefingu minister dodał, że ta konferencja jest jednym z dwóch największych wydarzeń organizowanych na świecie, na poziomie międzynarodowym przez ONZ. - W ciągu tych paru dni - impreza trwa zazwyczaj tydzień - to miasto jest stolicą całego świata i stolicą stolic. W 2022 r. Katowice będą stolicą stolic na całym świecie - powiedział.

Światowe Forum Miejskie jest organizowane co 2 lata. Poprzednia edycja odbyła się w 2018 r. w Kuala Lumpur w Malezji, kolejna będzie w 2020 r. w Abu Zabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To konferencja agendy ONZ do spraw osiedli miejskich UN-HABITAT, dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast.

W Katowicach jest spodziewanych 25-30 tys. gości z całego świata. - To najważniejsza impreza wszystkich ludzi na całym świecie, którzy zajmują się polityką miejską, transformacją, rozwojem. To jest pokazanie, że jako Polska mamy olbrzymi sukces w transformacji, że mamy wspaniałe przykłady miast, którymi też możemy się pochwalić - powiedział J. Kwieciński. - Jest to najtańsza możliwa promocja miasta, regionu i również Polski - stwierdził.

Prezydent Katowic Marcin Krupa przekonywał w czasie briefingu, że ONZ, decydując o wyborze gospodarza forum, zapewne wzięła pod uwagę perfekcyjną organizację szczytu klimatycznego w Katowicach w końcu 2018 roku. - Wiemy, jak się to robi, mamy przetarte ścieżki. Szczyt klimatyczny pokazał, że możemy zrobić w Katowicach największe imprezy światowe - dodał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy