Nowy numer 29/2021 Archiwum

Ucz nas „fiat”

III Archidiecezjalna Pielgrzymka Chorych, Niepełnosprawnych i ich Rodzin do Lourdes. 380 osób wyruszyło specjalnym pociągiem. Podróż trwała prawie 40 godzin w jedną stronę – to prawie 2500 km. Skład miał prawie 400 m długości i składał się z lokomotywy i 14 wagonów.

Katowice, dworzec PKP. 5 maja, godz. 22.25. Pani Ania jest tu z mężem. Małżeństwem są już ponad 40 lat. Pan Tadeusz jest po dwóch udarach. Nie potrafi się już poruszać samodzielnie, ale bardzo chciał jechać do Lourdes. Teraz to marzenie się spełnia. Pan Janek od wielu lat choruje na nowotwór. Do Lourdes jedzie podziękować za dar życia i modlić się za najbliższych. – Pamiętajcie o tych wszystkich, którzy tu zostali, a którzy Wam powierzyli swoje intencje modlitewne – mówi do odjeżdżających pątników metropolita katowicki. Arcybiskup Wiktor Skworc pobłogosławił cały pociąg i wszystkich pielgrzymów tuż przez odjazdem z katowickiego dworca. Wśród pątników są osoby niepełnosprawne poruszające się na wózkach inwalidzkich wraz z opiekunami, małżeństwa ze sporym stażem, ale także osoby duchowne oraz siostry zakonne. Pielgrzymom przewodzi katowicki biskup pomocniczy Marek Szkudło.

Lourdes, 7 maja, godz. 15.30

Docieramy na miejsce. Podróż koleją trwała ponad 40 godzin. We wtorek po południu pątnicy wreszcie są u celu, czyli w sanktuarium Matki Bożej w Lourdes. Choć wielu z nich to osoby schorowane i starsze, nie kryją radości z tego, że są u Pięknej Pani. – Po długiej podróży czujemy się zdrowi, wypoczęci i napełnieni wiarą – mówił pan Krzysztof, który porusza się na wózku inwalidzkim. Jego żona, Gabriela, dodaje, że w ogóle nie czuje się zmęczona i oczekuje, że w Lourdes otrzyma siłę do dalszego życia. Z obecności u Matki cieszy się także bp Marek Szkudło. – Biskup, który jedzie w pielgrzymce, chce dać ludziom możliwość bliskości i rozmowy – wyjaśnia. Wiele osób myśli, że biskup jest daleki i nieosiągalny, a to nieprawda – podkreśla. Tego dnia do pielgrzymów dołącza metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Pielgrzymowanie rozpoczyna wspólne uczestnictwo w wieczornej procesji maryjnej.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama