Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

4 maja - uroczystość św. Floriana, święto strażaków i hutników

W archidiecezji katowickiej wykonujący zawody, którym patronuje św. Florian, spotkają się na Mszy św. w chorzowskim sanktuarium. W Łazach strażacy otrzymają wyjątkowy prezent.

Napęd 4x4, 3 000 litrów wody i 300 litrów środków pianotwórczych. Dodatkowo zestaw hydrauliczny do uwalniania osób uwięzionych w rozbitych autach, specjalistyczne oświetlenie, pompy, pilarki i zestaw ratowniczo-medyczny. Strażacy-ochotnicy z Rokitna Szlacheckiego w gminie Łazy z okazji Dnia Strażaka otrzymają dziś nowoczesny wóz bojowy. Volvo zastąpi poprzedni, wyeksploatowany wóz, czyli STARA 266, który miał już 45 lat. Jego utrzymanie związane było ze sporymi kosztami. – Osobiście cieszę się, że właśnie dziś przekazujemy ten wóz strażacki w Rokitnie Szlacheckim. To ostatnia jednostka w gminie, która nie miała jeszcze nowoczesnego auta. Teraz będzie można w pełni nieść wszechstronną pomoc, nie tylko na terenie naszej gminy – mówi burmistrz Łaz Maciej Kaczyński.

Specjalistyczne auto z wyposażeniem to koszt 800 tys. złotych. Środki na ten cel pochodziły z budżetu gminy Łazy, Urzędu Marszałkowskiego oraz  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gmina Łazy zakupiła także 4 aparaty oddechowe, a OSP w Rokitnie Szlacheckim dokupiło nowoczesną drabinę czteroprzęsłową. Warto dodać, że jednostki OSP gminy Łazy należą do najlepiej wyposażonych jednostek powiatu zawierciańskiego.

– Rola strażaków-ochotników w każdej gminie jest bardzo ważna. Podchodzimy do tej działalności z ogromnym szacunkiem. Dzień Strażaka, obchody św. Floriana, to okazja do spotkania, tym razem w OSP w Rokitnie Szlacheckim, gdzie trafi nowoczesny, średni wóz bojowy – podkreśla Maciej Kaczyński. – Zazwyczaj widzimy lub słyszymy strażaków jadących do akcji. Dzień Strażaka to jedyna okazja w roku, by spotkać się z druhami bardziej uroczyście – dodaje burmistrz. Gminne obchody Dnia Strażaka odbędą się w Rokitnie Szlacheckim. Uroczystość rozpocznie się Mszą św. o godzinie 14.30, po niej odbędzie się przekazanie i poświęcenie średniego samochodu pożarniczego dla OSP Rokitno Szlacheckie.

Natomiast w sanktuarium św. Floriana w Chorzowie świętować będą strażacy i hutnicy archidiecezji katowickiej. Msza św. rozpocznie się o godz. 18. Przewodniczył jej będzie ks. bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Parafia zaprasza również na uroczysty odpust, który odbędzie się w niedzielę (6 maja). Suma odpustowa sprawowana będzie o godz. 12, nieszpory odpustowe o 15.15. Kazania w tym dniu wygłosi Ojciec Daniel Czasz – kamilianin z Tarnowskich Gór.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy