W auli Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach odbyło się zebranie plenarne Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich
Przedstawił także skrótowo główne pola działalności Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Zauważył, że coraz bardziej pojawia się konieczność „systematycznej formacji małżeńsko-rodzinnej kapłanów oraz kandydatów do kapłaństwa”. Zwrócił także uwagę, że Wydział Duszpasterstwa Rodzin kładzie duży nacisk na to, by przygotowanie do sakramentu małżeństwa odbywało się według zatwierdzonych w archidiecezji katowickiej programów. – „Ślubuję Ci” to archidiecezjalny program przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Oprócz niego mamy jeszcze formę nadzwyczajną w postaci programu „Przed nami małżeństwo”, jak również przygotowanie odbywające się metodą dialogową prowadzone przez państwa Malickich oraz jeden program, który realizują w Katowicach dominikanie – mówił.
Ks. Brzezinka zauważył, że w ostatnich latach zwiększyła się ilość poradni małżeńsko-rodzinnych w diecezji. – Zwiększyła się także liczba doradców życia rodzinnego, którzy są bardzo dobrymi specjalistami w swojej dziedzinie – zauważył. Podkreślił, że jedną z trosk Wydziału Duszpasterstwa Rodzin jest także towarzyszenie związkom niesakramentalnym oraz wysunął propozycję diecezjalnego lub metropolitalnego synodu małżeństw i rodzin.
Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Katowickiej koordynuje działania poszczególnych wspólnot od 1998 r. Zrzesza 43 ruchy i stowarzyszenia działające na terenie archidiecezji katowickiej.