Nowy numer 42/2021 Archiwum

Katowice. W piątek Msza św. w 30. rocznicę śmierci biskupa Bednorza

Biskup katowicki Herbert Bednorz zmarł 12 kwietnia 1989 roku. W 30. rocznicę śmierci w Katowicach odbędzie się Msza św. w jego intencji.

Eucharystia zostanie odprawiona w piątek 12 kwietnia 2019 r. o 8.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Przewodniczyć jej będzie abp Wiktor Skworc.

Pochodzący z Gliwic ks. Herbert Bednorz został biskupem w Katowicach w bardzo trudnym dla Kościoła czasie, w 1950 r. Został wtedy przydzielony ciężko choremu biskupowi Stanisławowi Adamskiemu jako biskup koadiutor z prawem następstwa.

Biskup Bednorz zaznał ze strony komunistycznych władz zarówno więzienia, jak i wygnania. Nie złamało go to; miał twardy charakter i był dla komunistów bardzo niewygodnym przeciwnikiem.

Samodzielne rządy nad diecezją sprawował w latach 1967-1985. Jego największą amboną, z której zwracał się do Ślązaków, były pielgrzymki stanowe do Piekar.

Kiedy władze próbowały np. wprowadzić w kopalniach system czterobrygadowy, który rujnował tradycyjne, rodzinne przeżywanie niedzieli, z wielką stanowczością przeciwstawił się temu z piekarskiego wzgórza. Do historii przeszły jego słowa: "Niedziela jest Boża i nasza!".

Zmarł 12 kwietnia 1989 roku. Został pochowany w krypcie grobowej archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama