Nowy numer 41/2019 Archiwum

Katowice. W piątek Msza św. w 30. rocznicę śmierci biskupa Bednorza

Biskup katowicki Herbert Bednorz zmarł 12 kwietnia 1989 roku. W 30. rocznicę śmierci w Katowicach odbędzie się Msza św. w jego intencji.

Eucharystia zostanie odprawiona w piątek 12 kwietnia 2019 r. o 8.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Przewodniczyć jej będzie abp Wiktor Skworc.

Pochodzący z Gliwic ks. Herbert Bednorz został biskupem w Katowicach w bardzo trudnym dla Kościoła czasie, w 1950 r. Został wtedy przydzielony ciężko choremu biskupowi Stanisławowi Adamskiemu jako biskup koadiutor z prawem następstwa.

Biskup Bednorz zaznał ze strony komunistycznych władz zarówno więzienia, jak i wygnania. Nie złamało go to; miał twardy charakter i był dla komunistów bardzo niewygodnym przeciwnikiem.

Samodzielne rządy nad diecezją sprawował w latach 1967-1985. Jego największą amboną, z której zwracał się do Ślązaków, były pielgrzymki stanowe do Piekar.

Kiedy władze próbowały np. wprowadzić w kopalniach system czterobrygadowy, który rujnował tradycyjne, rodzinne przeżywanie niedzieli, z wielką stanowczością przeciwstawił się temu z piekarskiego wzgórza. Do historii przeszły jego słowa: "Niedziela jest Boża i nasza!".

Zmarł 12 kwietnia 1989 roku. Został pochowany w krypcie grobowej archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL