Nowy numer 3/2021 Archiwum

RCKiK w Katowicach rozpoczęło kampanię "Bliscy krewni"

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach rozpoczęło kampanię "Bliscy krewni". Chodzi o propagowanie regularnego oddawania krwi.

W Polsce pobiera się ponad 50 tys. litrów krwi od 60 tysięcy dawców, ale to ciągle mało. Wiele osób decyduje się na to tylko jeden raz. Aby to zmienić i zachęcić do regularnego oddawania krwi, w województwie śląskim ruszyła właśnie kampania "Bliscy krewni" - mówi jej pomysłodawca Szymon Pieczyński:

 W kampanię "Bliscy krewni" zaangażował się m.in. Paweł Pabiś, który sam oddał już ponad 20 litrów krwi i podkreśla, że na temat krwiodawstwa istnieje wciąż wiele stereotypów:

RCKiK w Katowicach rozpoczęło kampanię "Bliscy krewni"   Regionalne Centrum Kr0wiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. Roman Koszowski /GN

Jedną z twarzy kampanii jest też Teresa Bula, która żyje dzięki przeszczepowi narządu. By dotrwać do operacji, potrzebowała jednak sporo krwi. Teraz sama propaguje ideę krwiodawstwa:

Każdy, kto chce oddać krew, musi mieć skończone 18 lat, ważyć powyżej 50 kg i posiadać dowód tożsamości ze zdjęciem. Ważne też, by nie być na czczo, ale po lekkim posiłku.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaopatruje w krew największą liczbę placówek medycznych w Polsce. Z krwi magazynowanej w Katowicach korzysta aż 140 szpitali w regionie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama