Nowy numer 30/2021 Archiwum

W Tychach wykorzystają stare firanki

Jak nadać drugie życie przedmiotom i zrobić coś dobrego dla Ziemi - tego przedszkolaki (i nie tylko) uczy akcja "Wpakujmy się w coś dobrego", która trwa właśnie w Tychach.

Potrwa do końca kwietnia. Zbierane są niepotrzebne w domach firanki, z których powstaną oryginalne woreczki na zakupy.

Pomysłodawcy tyskiej kampanii wskazują, że woreczki przydadzą się w trakcie zakupów do pakowania produktów luzem: chleba, bułek, warzyw, owoców, orzechów itp. "Zobaczycie, jak cudownie zmniejszy się ilość foliowych śmieci w domu, kiedy zostaniecie szczęśliwymi posiadaczami takich gadżetów" - piszą urzędnicy w listach do przedszkoli, zachęcając dzieci do udziału w akcji. - Materiał do uszycia woreczków celowo jest produktem z drugiej ręki. Wchodząc w akcję, nadajecie drugie życie niepotrzebnej rzeczy, ograniczacie odpady, sprzyjacie zdrowiu dzięki niepakowaniu produktów spożywczych w folię, a przy okazji czyścicie szafy - zachęca Katarzyna Palka z Urzędu Miasta Tychy.

Firany, które będą przekazane na rzecz akcji, powinny być wyprane i niezniszczone. Tylko takie mogą posłużyć krawcowej do uszycia siateczek. Mieszkańcy miasta otrzymają je za darmo podczas promującego ekologię i zdrowie czerwcowego festiwalu "Tyskie żywioły".

Dodatkowo w mieście trwają konkursy dla uczniów "Mój tydzień zero-waste" i "Oddycham w Tychach". Pierwszy konkurs dotyczy problemu wciąż rosnącej ilości śmieci. Obliczono, że w zeszłym roku statystyczny tyszanin wyprodukował ich 360 kg (statystyczny Ślązak - 350 kg, Polak - 312 kg). Konkurs ma zachęcić uczniów do zgłębienia i wypróbowania idei "zero-waste", czyli minimalizacji odpadów w swoich życiu dzięki uważnym i świadomym decyzjom zakupowym.

Konkurs "Oddycham w Tychach" dotyczy problemu zanieczyszczenia powietrza, głównie tzw. niskiej emisji. Urzędnicy namawiają uczniów do poszukiwania własnych sposobów na poprawę jakości powietrza w domu, otoczeniu, ale też w dzielnicy i w całych Tychach. Liczą się pomysły wdrożone lub możliwe do wdrożenia. Formą zgłaszania rozwiązań jest - podobnie jak w przypadku pierwszego konkursu - film lub prezentacja zdjęciowa.

Konkursy nie mają ograniczeń wiekowych, może do nich przystąpić każdy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama