Nowy numer 24/2021 Archiwum

Zmarł ks. Antoni Masarczyk

Był budowniczym i pierwszym proboszczem parafii w Żorach-Rowniu. Przeżył 88 lat. Znany jest już termin jego pogrzebu.

Pogrzeb śp. ks. Antoniego odbędzie się we wtorek 2 kwietnia w kościele Niepokalanego Serca NMP w Żorach-Rowniu. O 10.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o 11.00 - Msza św. pogrzebowa.

Antoni Masarczyk urodził się 17 lutego 1932 roku. 1 września 1964 r., gdy był jeszcze wikarym w Boguszowicach, powierzono mu stałe duszpasterstwo i opiekę nad drewnianą kaplicą Niepokalanego Serca NMP w Rowniu. Odbywały się tam nabożeństwa, a nawet niedzielne Msze św. dla miejscowej ludności.

3 września 1968 r. bp Herbert Bednorz ustanowił ks. Masarczyka rektorem w Rowniu. Dekretem z 6 marca 1981 r. utworzono samodzielną parafię Niepokalanego Serca NMP. Swoim zasięgiem objęła Rowień i Folwarki. Jej proboszczem został ks. Masarczyk, który jeszcze przed ogłoszeniem dekretu złożył wniosek w kurii o budowę nowego kościoła.

Budowę kościoła w Rowniu ks. Masarczyk kontynuował w latach 1989-1999. W 1999 r. przeszedł na emeryturę, w 2000 r. został mianowany przez abp. Damiana Zimonia kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. W 2003 r. zamieszkał na terenie parafii św. Stanisława w Żorach.

Był współautorem książki "Moje gniazdo", opisującej między innymi okoliczności postawienia krzyży w Rowniu i na Folwarkach w czasach Kulturkampfu.

Zmarł w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama