Nowy numer 39/2023 Archiwum

Katowice: Mourad T. skazany na 3 lata i 8 miesięcy więzienia

Mourad T., który przez kilka miesięcy mieszkał w Rybniku, został skazany 22 marca w Katowicach za przynależność do Państwa Islamskiego.

Wyrok wydał w piątek 22 marca katowicki Sąd Okręgowy. Mourad T. pochodzi z Maroka. Zdaniem prokuratury, był bliskim współpracownikiem Abdelhamida Abaaouda, Belga marokańskiego pochodzenia, który w ramach Państwa Islamskiego (ISIS) odpowiadał za zorganizowanie w 2015 r. zamachów we Francji.

Abaaoud zginął w 2015 r. w czasie policyjnej obławy w Saint Denis pod Paryżem. Natomiast Mourad T. został zatrzymany we wrześniu 2016 r. w Rybniku.

To właśnie w tym górnośląskim mieście Mourad ożenił się kilka miesięcy wcześniej z Polką. Według prokuratury, był zwiadowcą - sprawdzał trasy, po których mogliby poruszać się bojownicy ISIS, oraz testował, w jaki sposób kontrolowani są na nich imigranci.

Prokuratura domagała się wymierzenia mu kary łącznej 6,5 roku więzienia. Chodziło nie tylko o przynależność do Państwa Islamskiego, ale też o posiadanie niewielkich ilości narkotyków i posługiwanie się fałszywym dokumentem podczas podróży po Europie.

Ostatecznie Marokańczyk został skazany w Katowicach na 3,5 roku pozbawienia wolności za przynależność do ISIS i 3 miesiące za przestępstwa mniejszej wagi.

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, można go zaskarżyć do Sądu Apelacyjnego. Oskarżony przyznał się tylko do posiadania narkotyków, zaprzecza jednak, żeby miał jakiekolwiek kontakty z ISIS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast