Spotkanie z policyjnym psem Sznupkiem i MiniBieg Kolorowej Skarpety. Tak obchodziły swoje święto dzieci z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej "Arka Noego" w Katowicach-Panewnikach.
Niektórzy nazywają go chromosomem miłości. Trzeci, dodatkowy na 21. parze. Osoby, które zostały nim obdarzone, są czułe, serdeczne, oddane i pełne zaufania. To ludzie z zespołem Downa.
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Data obchodów nie jest przypadkowa, wiąże się z istotą zaburzenia - trzecim dodatkowym chromosomem na 21. parze. W tym dniu na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw osób z tą wadą genetyczną oraz integracja z nimi.
Uczniów z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej "Arka Noego" w Panewnikach w dniu ich święta odwiedzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Dzieci rozmawiały z nimi o zasadach bezpieczeństwa; na przykład jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię, jak bronić się przed agresywnym psem i co odpowiedzieć, gdy nieznajomy człowiek próbuje namówić dziecko na przejażdżkę samochodem.
Dzieci uczestniczyły też w Mini Biegu Kolorowej Skarpety dookoła swoje szkoły. Ten duży - II Bieg Kolorowej Skarpety - odbędzie się w sobotę 23 marca, start o 11.00. - Pobiegniemy na 3,21 km - mówią organizatorzy z Fundacji "Arka Noego".
Dystans nie jest przypadkowy: trzeci dodatkowy chromosom na 21. parze. Zawodnicy założą dwie różnokolorowe skarpetki (symbol solidarności z osobami z zespołem Downa) i spod szkoły leśnymi ścieżkami pobiegną do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Niepubliczna Specjalna Szkoła Podstawowa "Arka Noego" w Katowicach-Panewnikach rozpoczęła działalność w 2014 roku z inicjatywy Magdaleny i Tymoteusza Grajnerów, rodziców pięciu córek, w tym Małgosi z zespołem Downa. Stojąc przed obowiązkiem wyboru miejsca nauki dla dziewczynki, wraz z terapeutami, ale też w porozumieniu z innymi rodzicami niepełnosprawnych intelektualnie dzieci, doszli do wniosku, że najlepszą placówką edukacyjną będzie szkoła niepubliczna.
Więcej o tej niezwykłej szkole pisaliśmy w tekście: "Arka rozwinęła żagle".
Właścicielem i organem prowadzącym szkołę jest fundacja "Arka Noego", którą założyli Grajnerowie. Marzeniem twórców "Arki Noego" było, by szkoła przygotowała każdego ucznia do samodzielnego funkcjonowania w codzienności zgodnie z jego możliwościami. Odpowiedzialni za szkołę nie ukrywają, że wychowanie i edukacja uczniów odbywają się w duchu katolickim.