Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nie komplikuj

Nie, to nie ojciec Szustak... Na zdjęciu jest o. Joseph Deane z USA. Też mówi poruszająco. W Rybniku rekolekcje dla studentów głosili sławni Bracia z Bronxu.

To bracia, którzy przed 30 laty zamieszkali na nowojorskim Bronxie, w środowisku pełnym przemocy i narkotyków. Dzisiaj mają już placówki na kilku kontynentach. Należą do Wspólnoty Franciszkańskich Braci Odnowy. Do Rybnika przyjechali o. Joseph Marie Dean, Amerykanin, oraz br. Serafim Marie Roycourt, Francuz. Zajmują się ludźmi z marginesu społecznego. Zresztą o. Joseph przed wstąpieniem do zakonu sam otarł się o to środowisko. Opowiedział rybnickiej młodzieży, jak przed nawróceniem sprzedawał pizzę i narkotyki. Ojciec Joseph był już raz w Polsce – na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Jest trochę podobny do dominikanina o. Adama Szustaka, więc co chwilę musiał wtedy się tłumaczyć, że nim nie jest.

Na spotkaniu dla mężczyzn 17 marca w kościele akademickim „Na Górce” mówił m.in. o rozmowie z Bogiem. – Czasami zbytnio komplikujemy modlitwę. A modlitwa to bycie cicho w obecności Jezusa. Może zadanie Mu jednego pytania i słuchanie. Ale nie uchem, tylko sercem – wskazał. Powiedział mężczyznom, że Jezus mówi do każdego z nich. Nie musi to oznaczać, że usłyszymy zaraz tembr Jego głosu. – Musimy nauczyć się słuchać, aż będziemy mieli dobre inspiracje, dobre myśli. To Bóg mówiący do nas – podpowiadał. Ojciec Joseph zapytał też, kto jest żonaty lub kto chciałby się ożenić. Zgłosili się prawie wszyscy. Na pytanie, kto nie zamierza się ożenić, rękę w górę podniósł chyba tylko... ks. Krzysztof Nowrot, duszpasterz akademicki w Rybniku.

Franciszkanin wyjaśnił więc, że Bóg powołuje mężczyzn do duchowego przewodnictwa ich rodzinom. To nie przewodnictwo w tym sensie, że mąż ma w domu rządzić. To jednak on ma inicjować modlitwę i zbierać na niej całą rodzinę. – Mężowie są powołani do tego, żeby rozpoczynać modlitwę. Nie do czekania, aż żona powie: „Pomodlimy się?” – mówił. – Bóg dał wam tę łaskę, że możecie prowadzić rodzinę. I tego oczekują wasze żony od was – powiedział. Mówił z mocą, że tę łaskę przewodnictwa ma każdy mąż i ojciec, niezależnie od tego, jak jest zdolny czy inteligentny. – To jest specjalna łaska dla ciebie. Ale musisz korzystać z tej łaski. Módl się o to razem z żoną – powiedział.

Franciszkanin podpowiadał, że na modlitwie mamy pytać o wszystkie ważne dla nas rzeczy: czy mam podjąć daną pracę, do jakiej szkoły posłać dzieci... A nawet wtedy, gdy dzieci proszą o pozwolenie na coś, mamy prosić Boga w modlitwie o odpowiedź, czy to będzie dla nich dobre. Opowiedział o bratanicy, która wybierała się na uniwersytet. – Moja mama modliła się w tej sprawie i poczuła, że jej wnuczka nie powinna tam iść. Zapytała mojego brata z żoną, czy się w tej sprawie modlili. Odpowiedzieli: „Ale to jest jedna z najlepszych szkół”. „Ale czy modliliście się?”. „Nie rozumiesz, to bardzo dobra szkoła”. „Ale czy modliliście się? Bo ja się modliłam i poczułam, że to błąd”. Po 4 latach z dziewczyny, która myślała o pójściu do zakonu, moja bratanica stała się kobietą, która nie wierzy, że jest Bóg. Wyszła całkiem poza wspólnotę Kościoła. Pytanie mojej mamy było bardzo ważne – mówił.

Wyjaśnił, że Pan Bóg chce dla nas nieba i że właśnie to się w życiu liczy. Sprawa modlitwy wciąż wracała w jego konferencji. – Nie komplikujcie tego za bardzo. Po prostu bądźcie i słuchajcie – przypomniał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama