Nowy numer 38/2023 Archiwum

Prosto

Nowy wystrój ma kościół NMP Uzdrowienia Chorych w Bojszowach Nowych. Wnętrze tej świątyni odzyskało styl, w jakim zostało zaprojektowane.

Ten styl to funkcjonalizm. Problem z tym XX-wiecznym kierunkiem w architekturze jest taki, że jego fani są w mniejszości... Jednak 40 lat temu, kiedy ten kościół był projektowany, funkcjonalizm był szalenie modny.

2,5 tysiąca

Do założeń tego stylu należą skoncentrowanie na funkcji użytkowej budynku i jego prostota. Tuż po wzniesieniu kościoła ta prostota rzeczywiście dominowała. Z czasem jednak jego wnętrze obrosło w wiele różnych ozdobników. Efekt był taki, że pierwotny pomysł postawienia na prostotę zgubił się gdzieś po drodze. We wnętrzu świątyni w Bojszowach Nowych zapanowała kompletna mieszanina stylów.

Ks. proboszcz Andrzej Kołek widział potrzebę przywrócenia temu wnętrzu pierwotnej prostoty. Tylko jak przekonać do tego parafian, skoro architektura nowoczesna jest znacznie mniej popularna niż tradycyjna? Proboszcz powiedział więc z ambony, że gdyby każdy miał prawo decydować o kształcie świątyni według własnego gustu, to w Bojszowach Nowych trzeba by postawić 2,5 tys. kościołów: tyle, ilu ludzi w parafii. – Powiedziałem też parafianom: gdybyście mnie zapytali, czy ten funkcjonalizm jako styl mi się osobiście podoba, to odpowiem, że nie podoba mi się. To nie jest mój styl. Mój ulubiony styl to neoklasycyzm. Z tym, że to jest moje prywatne widzimisię, które nie ma żadnego znaczenia. W momencie, kiedy w Bojszowach znalazłem się w funkcjonalizmie, będę go bronił, to jest mój styl – mówi.

Nie ma na co patrzeć

Ks. Andrzej zwraca uwagę, że funkcjonalizm w kościele ma swoje zalety. – Wolę prostotę. Jak celebruję liturgię, to widoczne dokoła pupki aniołów mnie rozpraszają. Dlatego osobiście nie lubię baroku, bo w barokowym kościele rozglądam się: „Co za wspaniała rzeźba...”, zamiast przeżywać liturgię. Śmieję się, że w naszym kościele nie ma za bardzo na co patrzeć, więc nic nie przysłania Jezusa w misterium Eucharystii – wyjaśnia. Parafianie weszli w to. Jeden z nich, architekt Jacek Rypuła, zaprojektował nowy wystrój. Dzięki jego pracy wnętrze świątyni odzyskało swojego pierwotnego ducha. W kościele są też wymienione nagłośnienie i oświetlenie, zainstalowany monitoring, naprawiona posadzka. 17 marca podczas Mszy św. o 10.30 nowy ołtarz ma tutaj poświęcić abp Wiktor Skworc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast