Nowy numer 15/2024 Archiwum

Śląsk tyglem mniejszości?

Posiedzenie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych odbyło się w środę w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Członkowie 13 uznanych mniejszości narodowych i etnicznych mieszkają w województwie śląskim. Jest to niemal 41 tys. ludzi. Największą grupę wśród nich stanowi mniejszość niemiecka, która liczy około 35 tys. osób. Rozmawiali o tym członkowie sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Jej wyjazdowe posiedzenie odbyło się w środę 6 marca w Katowicach.

Poseł Monika Rosa z Nowoczesnej wspomniała, że podczas spisu powszechnego w 2011 r. ponad pół miliona osób zdeklarowało, że używa na co dzień języka śląskiego, a 847 tys. zdeklarowało przynależność do narodowości śląskiej. - Mogę tylko ubolewać, że ani język śląski ani mniejszość nie są prawnie uznawane - mówiła poseł.

Posiedzenie miało na celu rozpatrzenie Informacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Edukacji Narodowej dotyczących sytuacji i problemów mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkałych na terenie województwa śląskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy