Nowy numer 24/2021 Archiwum

Piątek - Dzień Modlitwy Wynagradzającej i Postu w archidiecezji katowickiej

W najbliższy piątek, 8 marca, we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej, podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, wierni będą się modlić za osoby dotknięte jakąkolwiek przemocą ze strony duchownych i innych ludzi Kościoła.

Specjalne rozważania stacji Drogi Krzyżowej przygotowała Komisja Duszpasterska Konferencji Episkopatu Polski.

Nabożeństwu Drogi Krzyżowej w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach o godz. 17.00 przewodniczyć będzie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

W zaproszeniu do udziału w Dniu Modlitwy i Pokuty  za grzechy wykorzystania seksualnego, odczytanym we wszystkich parafiach archidiecezji w niedzielę, 3 marca, abp Skworc przypomniał, że papież Franciszek wzywa do rozliczenia się przez Kościół ze złem wykorzystywania seksualnego małoletnich, a nade wszystko zachęca do nawrócenia, pokuty i modlitwy w intencji ofiar wszelkiego rodzaju nadużyć. „W tym duchu,  w pierwszy piątek Wielkiego Postu, w dniu modlitwy wynagradzającej oraz postu  w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin, pragniemy - zgodnie z postanowieniem Konferencji Episkopatu Polski - zginać nasze kolana przed Panem  i wołać: Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami” - napisał metropolita katowicki.

Dalej podkreślił: „Duchowym wsparciem otoczymy wszystkie ofiary; będziemy też przepraszać za grzechy przemocy, które wydarzyły się w rodzinach i innych środowiskach. Prosić będziemy również o łaskę nawrócenia i ducha pokuty dla wszystkich sprawców nadużyć, którzy swoim karygodnym postępowaniem, a nawet przestępstwem, głęboko zranili cały Kościół – Mistyczne Ciało Chrystusa”.

Abp Skworc zaprosił wszystkich wiernych archidiecezji do wspólnej modlitwy, zwłaszcza do udziału w Drodze Krzyżowej w piątek po Środzie Popielcowej i do podjęcia postu w intencji ofiar. „Niech wyrzeczenia i pokuta otworzą nasze serca  na ducha autentycznego nawrócenia, byśmy, świadomi powołania do świętości, zmagali się z wszelkimi nadużyciami, we wszystkich środowiskach, szczególnie  w naszej kościelnej wspólnocie” - zaapelował.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama