Nowy numer 38/2023 Archiwum

Abp Skworc zaprasza do modlitwy za grzechy wykorzystania seksualnego

Metropolita katowicki zaprasza w najbliższy piątek do szczególnej modlitwy w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin.

Metropolita katowicki w ten sposób odpowiada na apel papieża Franciszka oraz postanowienie Konferencji Episkopatu Polski.

"Papież Franciszek wzywa do rozliczenia się przez Kościół ze złem wykorzystywania seksualnego małoletnich, a nade wszystko zachęca do nawrócenia, pokuty i modlitwy w intencji ofiar wszelkiego rodzaju nadużyć" - pisze abp Skworc w specjalnym komunikacie skierowanym do wiernych archidiecezji katowickiej.

Dodaje w nim, że w duchu zaproponowanym przez Ojca Świętego w pierwszy piątek Wielkiego Postu, "w dniu modlitwy wynagradzającej oraz postu w intencji ofiar wykorzystania seksualnego i ich rodzin" zgodnie z wcześniejszymi postanowieniami podjętymi przez Konferencję Episkopatu Polski "pragniemy zginać nasze kolana przed Panem i wołać: »Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste, zmiłuj się nad nami!«".

W komunikacie abp Skworc zapowiada, że podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej w najbliższy piątek we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej będzie trwała modlitwa za "osoby dotknięte jakąkolwiek przemocą ze strony duchownych i innych ludzi Kościoła". "Będziemy też przepraszać za grzechy przemocy, które wydarzyły się w rodzinach i innych środowiskach. Prosić będziemy również o łaskę nawrócenia i ducha pokuty dla wszystkich sprawców nadużyć, którzy swoim karygodnym postępowaniem, a nawet przestępstwem, głęboko zranili Kościół - Mistyczne Ciało Chrystusa" - pisze metropolita katowicki.

Komunikat abp Wiktora Skworca jest zaproszeniem do modlitwy w związku z wprowadzonym przez Konferencję Episkopatu Polski w listopadzie 2018 r. dniem modlitwy w intencji ofiar wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych. Został on wyznaczony na piątek po Środzie Popielcowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast