Nowy numer 47/2020 Archiwum

Trudna miłość

„Zanim zdenerwujecie się, że ksiądz powiedział coś głupiego, porozmawiajcie z nim” – radzi ks. Grzegorz Strzelczyk w najnowszej książce. „Razem jesteśmy Kościołem. Tylko razem”.

„Gdyby Kościół był święty dlatego, że są w nim bezgrzeszni, zredukowałby się do Jezusa i Jego Matki” – stwierdza autor. „Ta świętość nie wynika z tego, że nie grzeszymy, ale z tego, że zostaliśmy zanurzeni w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa, w związku z czym nasze grzechy zostały odpuszczone (...). Jesteśmy świętymi nie dlatego, że na to zapracowaliśmy ani że nam się to udało, ale wyłącznie dlatego, że Bóg nas dopuścił do wspólnoty ze sobą przez przebaczenie”. Autor porównuje Kościół do potężnego drzewa, w którego cieniu każdy znajdzie bezpieczne schronienie i z którego może zjadać owoce. Niestety, tam gdzie rosną owoce, znajdą się także czarne ptaszyska, próbujące wydziobać to, co dobrego wyrosło. To grzechy ludzi Kościoła – osób duchownych i świeckich. „Chcielibyśmy, by Kościół już teraz był chwalebny, bez skazy ani zmarszczki. Niestety, w Kościele wciąż jesteśmy w drodze i niesiemy ciężar naszych grzechów, win, głupich decyzji itd. Trzeba się z tym pogodzić, bo innego Kościoła nie ma i nie będzie do końca czasów” – pisze ks. Strzelczyk. Jaka więc jest recepta na tak trudną miłość? „Coś, co trzeba zmienić, to najpierw moje osobiste nawrócenie. Za nim idzie obowiązek pilnowania kształtu Kościoła, rugowania i usuwania z niego tego wszystkiego, co jest efektem grzechu, co jest strukturą nieprawości, co nam odbiera radość Ewangelii (...). Jeśli zdarzy się wam grzech, mówcie o tym Bogu, z całym żalem i z całym wysiłkiem woli, na jaki was będzie stać. Czasami bardziej żałujemy emocjonalnie, a czasami tylko wysiłkiem woli – nieważne, w jaki sposób żałujecie, idźcie z tym żalem do Boga”.

Ta książeczka to kompendium najprostszej wiedzy o Kościele, a zarazem niezbędny przewodnik, jak radzić sobie z niełatwą miłością do niego. „Jestem księdzem już kilkanaście lat i chyba jestem nim z coraz większym zapamiętaniem. Przekonuję się, że warto nim być wbrew różnym doświadczeniom. Odkryłem bowiem, że Kościół to miejsce, w którym (...) ludzie mogą dojrzewać do niebywałego poziomu” – pisze z przekonaniem autor.

Ksiądz Strzelczyk jest doktorem teologii dogmatycznej, autorem wielu książek i publikacji. Był sekretarzem II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Obecnie odpowiada za formację do diakonatu stałego w diecezji katowickiej. Jego najnowsza książka „Kościół – niełatwa miłość” ukazała się nakładem wydawnictwa WAM.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama