Nowy numer 29/2021 Archiwum

Trudna miłość

„Zanim zdenerwujecie się, że ksiądz powiedział coś głupiego, porozmawiajcie z nim” – radzi ks. Grzegorz Strzelczyk w najnowszej książce. „Razem jesteśmy Kościołem. Tylko razem”.

Czy Kościół jest nam potrzebny? Czy można z niego „wypaść”? Po co hierarchia i cała organizacja kościelna? I najważniejsze: jak kochać ten Kościół tak grzeszny i niedoskonały? To pytania, które od dwóch tysięcy lat zadają sobie teolodzy, agnostycy i wierzący w Chrystusa, a odpowiedzi na nie wciąż sprawiają nam trudność. Ksiądz Grzegorz Strzelczyk w swojej najnowszej książce „Kościół – niełatwa miłość” nie uchyla się od próby odpowiedzi nawet na najtrudniejsze i najbardziej niewygodne pytania dotyczące Kościoła. Nie unika zachwytu nad świętością Kościoła, nie ucieka też od czarnych kart jego historii. Sprawy, których dotyka autor, są jak najbardziej aktualne, dotyczą choćby takich kwestii jak Komunia dla rozwodników czy grzechy pedofilii wśród księży.

Książka powstała jako zapis rekolekcji wygłoszonych w kwietniu 2017 roku w bazylice Mariackiej w Krakowie. Jest niewielkich rozmiarów. Przeczytać ją można w podróży pociągiem albo siedząc na nudnych wykładach. Lektura nie wymaga specjalnych warunków ani akademickiego przygotowania. Nie trzeba mieć pod ręką słownika pojęć teologicznych. Autor nie zamyka się w ciasnych ścianach specjalistycznego języka, choć jest dogmatykiem z krwi i kości, w dodatku jednym z najwybitniejszych w Polsce. W opisywaniu fenomenu Kościoła posługuje się słowem, które zrozumie nawet średnio zaawansowany katolik. Każdy, kto osobiście zna autora tej książki, zapewnia, że kocha on Kościół taki, jaki jest – bez wybielania czy zamykania oczu na to, co jest w nim grzeszne. Bo też dla księdza Strzelczyka Kościół jest niezaprzeczalnie święty. I to nie tylko dlatego, że święty jest w nim Bóg, ale dlatego, że tworzą go święci ludzie. Święci – nie znaczy bezgrzeszni.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama