Nowy numer 30/2021 Archiwum

Goryl mie zaatakowoł

Zatrzymanie oddechu u 3-latka i maszyna do szycia, która przestała... odzywać się do właścicielki. Z czym dzwonimy na 112? 

Operatorzy numeru alarmowego 112, którzy dniem i nocą odbierają nasze zgłoszenia, pracują w podziemiach Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. Jest tu zatrudnionych aż 101 osób. Przyjmują telefony nie tylko ze Śląska. 13 procent połączeń z numerem 112 w Polsce odbierają właśnie operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Katowicach. Z okazji Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 dziennikarze mogli zobaczyć to centrum. Operatorzy opowiedzieli im o swojej pracy. Odtwarzali też nagrania bardzo nietypowych zgłoszeń.

Maszyna bez oczu

Jedną z dzwoniących na 112 była starsza pani, która poinformowała, że jej córka przestała się odzywać. – Ale oddycha? Otwarte ma oczy? – dopytywał operator. – Proszę pana, to jest taka elektryczna. Tak, że ja tutaj nie widzę oczu – odpowiedziała niespodziewanie kobieta. A ponieważ operator był tymi słowami wyraźnie zbity z tropu, uprzejmie powtórzyła: – To jest Singer, ale ja tu nie widzę oczu. – Ale o czym pani mówi? – zdziwił się jeszcze bardziej operator.

Na to kobieta, z naciskiem: – Proszę pana, to jest maszyna do szycia. – Aha... Maszyna do szycia się do pani nie odzywa, tak? – dopytywał jeszcze operator. Kobieta potwierdziła. – Ta maszyna normalnie mówi? – zapytał pracownik CPR-u. – Nie, ona tylko pisze – usłyszał w odpowiedzi. Kobieta dodała jeszcze, że maszyna była dotąd zawsze sprawna, ale pół godziny temu nagle coś się stało. – Mówię: „Jola, wychodzimy”, ja podchodzę, a ona jest nieprzytomna! – powiedziała. – Maszyna do szycia jest nieprzytomna? – upewnił się operator. – No, nie funkcjonuje – potwierdziła kobieta. Większość ludzi w tej chwili zakończyłaby rozmowę, sądząc, że ma do czynienia albo z głupim dowcipem, albo z osobą, która z powodu zaburzeń psychicznych lub silnej demencji uległa złudzeniu. Operator numeru alarmowego ciągnął jednak rozmowę dalej. I tak, słowo po słowie, wyciągnął od staruszki informację, że obok maszyny do szycia na podłodze naprawdę leży jej nieprzytomna, 65-letnia córka. Poinstruował, w jakiej pozycji ma córkę ułożyć. – Proszę się nie rozłączać, łączę panią z ratownictwem medycznym – powiedział.

Ratunek dla Janka

Na konferencji w Katowicach z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 wystąpił policjant Grzegorz, który podziękował ratownikowi medycznemu za uratowanie syna. 3-letni Janek zwymiotował i przestał mówić. Operator numeru 112 wysłał na miejsce karetkę pogotowia. Zanim ambulans dojechał, Janek stracił przytomność i oddech.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama