Nowy numer 32/2020 Archiwum

Relacja ja-Bóg

Nowa wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach. Do 27 lipca można oglądać dzieło Teresy Murak, w którego stworzeniu mieli udział górnicy z kopalni Halemba.

Po zrealizowaniu wystawy w Warszawie T. Murak postanowiła wraz z przedstawicielami galerii Zachęta przekazać swoje dzieło do Muzeum Śląskiego. Dzięki temu Katowice od niedawna są właścicielami ogromnego krzyża. Sama artystka podkreślała, że jej praca miała zachęcać do refleksji na tożsamością Śląska, więc nie ma bardziej odpowiedniego miejsca w Polsce, gdzie ogromny krzyż mógłby osiąść na stałe.

Warto dodać, że artystka przy tworzeniu stalowego krzyża pisała również limeryki, które według Andrzeja Holeczko-Kiehla, kuratora wystawy, w naturalny sposób dopełniają jej dzieło i pomagają w medytacji nad relacją Ja – Bóg, która tak silnie została przez nią podkreślona. Fragmenty limeryków znaleźć można w ulotce.

Dotychczas w Galerii jednego dzieła w Muzeum Śląskim w Katowicach przedstawiono dzieła takich artystów jak: Leon Tarasewicz, Carole Benzken, Dani Karavan i Mirosław Białka. W Galerii jednego dzieła zawsze znajdują się wystawy czasowe, które silnie umiejscowione są w aktualnych wydarzeniach. Poprzednią prezentację pt. „Porozmawiajmy o śmieciach” autorstwa Hugona Kowalskiego i Marcina Szczeliny można było oglądać, gdy w Katowicach miał miejsce Szczyt Klimatyczny ONZ. Wystawa Teresy Murak prezentowana jest w nawiązaniu do zbliżającego się okresu Wielkiego Postu i Wielkanocy.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama