Cztery gminy chcą dołączyć do Metropolii

To gminy z północnej części województwa śląskiego. Ich wnioski 4 lutego zaopiniował Sejmik.

Chodzi o gminy Lubliniec, Ciasna, Herby i Woźniki. Chcą one dołączyć do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

Ich wnioski 4 lutego pozytywnie zaopiniował Sejmik Województwa Śląskiego.

Wszystkie te gminy należą do powiatu lublinieckiego. Z wysuniętej najdalej na północ gminy Ciasna do Katowic jest aż ok. 70 km, czyli dalej niż do Opola (60 km) i Częstochowy (50 km).

Tłumnie do Metropolii

GZM zrzesza dzisiaj 41 gmin. Mieszka w nich 2,28 mln ludzi.

Siła przyciągania metropolii jest tak duża, że do tej pory chęć dołączenia do niej zgłosiło 13 kolejnych gmin. W 2018 r. sejmik i wojewoda śląski pozytywnie zaopiniowali pierwszych siedem wniosków gmin: Ornontowice, Orzesze, Krupski Młyn, Wielowieś, Tworóg, Toszek i Miasteczko Śląskie. To gminy z terenów powiatów gliwickiego, mikołowskiego i tarnogórskiego. Część gmin z tych powiatów już należy do GZM.

O dołączenie do metropolii starają się też Kalety z powiatu tarnogórskiego i Kochanowice z powiatu lublinieckiego. Ich wnioski wojewoda zaopiniował pozytywnie, natomiast sejmik poprzedniej kadencji - negatywnie. Radni wskazali wtedy, że przyjęcie Kalet i Kochanowic kłóci się z warunkiem spójności przestrzennej Metropolii.

Tak dla gmin z trzech powiatów?

Za pozytywną opinią dla wniosków Lublińca, Ciasnej, Herb i Woźnik opowiedziało się 4 lutego 35 radnych sejmiku; pięciu wstrzymało się od głosu.

Teraz czas na opinię wojewody. Ma ją wyrazić do 15 lutego. Później wnioski trafią na forum obrad Zgromadzenia Metropolii. Część gmin, które już należą do GZM, ma jednak wątpliwości przed zbyt dużym rozszerzaniem jej obszaru.

- Zaczyna się powoli gruntować pogląd, że dla gmin, które dopełniają powiaty gliwicki, tarnogórski i mikołowski, być może warto to zrobić (przyjąć je do Metropolii) ze względów m.in. statystycznych, ponieważ statystyka jest prowadzona przez GUS dla powiatów. Po drugie, skoro te gminy są w takim powiecie, wykazują związki organizacyjno-funkcjonalne, o których mowa w ustawie - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

Ewentualna zmiana granic związku metropolitalnego może nastąpić 1 stycznia każdego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..