Nowy numer 48/2023 Archiwum

Abp Skworc z wizytą w Watykanie

Metropolita katowicki podczas wizyty zabiega m.in. o beatyfikację sług Bożych ks. Jana Machy oraz ks. Franciszka Blachnickiego.

Podczas swojej wizyty w Rzymie metropolita katowicki spotkał się z pracownikami kongregacji ds. świętych. W czasie tego spotkania została podjęta sprawa beatyfikacji dwóch śląskich kapłanów: ks. Jana Machy oraz ks. Franciszka Blachnickiego. Metropolita katowicki podkreślał ogromne zasługi duchownych, jakie mają dla rozwoju wiary na terenach Śląska.

Wskazał, że ks. Jan Macha „w czasach bardzo trudnych, w czasach wojny, wierny posłaniu Chrystusa, otaczał opieką potrzebujących, przychodził z potrzebą wszystkim, którzy jej potrzebowali, bez względu na przynależność narodową, nie lękając się również o siebie, zabiegając przede wszystkim o innych. Za nich również oddał swoje życie”. Abp Skworc podjął także sprawę procesu beatyfikacyjnym ks. Franciszka Blachnickiego - założyciela Ruchu Światło-Życie.

W trakcie rozmów podkreślał, że na terenie całej archidiecezji, a zwłaszcza w parafiach posługiwania i pochodzenia kapłanów nieustannie trwa modlitwa o beatyfikację obu duchownych.

Podczas pobytu w Rzymie abp Skworc spotkał się także z kapłanami, którzy podejmują studia na różnych rzymskich uczelniach. Spotkania te są okazją do wymiany poglądów oraz poinformowania o etapie pracy naukowej.

W czwartek arcybiskup katowicki celebrował Eucharystię przy grobie św. Jana Pawła II, dziękując za święcenia biskupie, które przyjął z jego rąk 21 lat temu. Za jego wstawiennictwem pragnie prosić o światło Bożego Ducha dla wszystkich diecezjan. 

Abp Skworc przebywa w Rzymie od niedzieli. Do czwartku składa wizyty w różnych instytucjach, szczególnie w kongregacji ds. świętych, gdzie toczy się proces beatyfikacyjny sług Bożych ks. Jana Machy oraz ks. Franciszka Blachnickiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy