Nowy numer 15/2024 Archiwum

Śląscy terytorialsi świętują roczek

Ponad 44 tys. ostrej i blisko 25 tys. ślepej amunicji wystrzelonej, 1400 rzuconych granatów... 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej podsumowuje pierwszy rok istnienia.

Dokładnie rok temu, 15 lutego 2018 roku powstała 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej. Już po 10 miesiącach Brygada przekroczyła planowany stan ukompletowania przeprowadzając 3 szkolenia podstawowe i trzy wyrównawcze.

Dzisiaj śląską brygadę tworzy 428 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i 122 żołnierzy zawodowych.

To właśnie w 13 Śląskiej Brygadzie jako pierwszej wprowadzono także nowy model szkolenia ogniowego. Żołnierze OT najpierw przechodzą szkolenie ogniowe z użyciem optycznych przyrządów celowniczych HWS, dopiero później prowadzona jest nauka na przyrządach mechanicznych, czyli zgrywanie muszki i przeziernika.

Dowódca 13 ŚBOT, wywodzący się z wojsk specjalnych, płk Tomasz Białas, podkreśla, że celowniki holograficzne doskonale sprawdzają się w czasie wykonywanych zadań.

– Od lat celownik holograficzny wykorzystują strzelcy w wojskach specjalnych, ale także w wojskach konwencjonalnych staje się wyposażeniem standardowym. Pozwala maksymalnie skrócić moment oddania strzału – mówi płk Białas.

Już podczas pierwszego szkolenia podstawowego okazało się, że celowniki holograficzne znacznie przyspieszyły naukę obsługi broni. Wyniki strzelań były bardzo dobre. Aż 94 procent szkolonych egzamin strzelecki zakończyło z wynikiem pozytywnym.

W 2019 r. ma zostać przeszkolonych ok. tysiąca terytorialsów. Dwa lub trzy weekendy w miesiącu prowadzone będą szkolenia rotacyjne, a od września rozpoczną się na poligonach dwutygodniowe szkolenia zgrywające.

13 Śląska Brygada  Obrony Terytorialnej wprowadzi w tym roku także pilotażowy program tworzenia w WOT Grup Poszukiwawczo – Ratowniczych K9, gdzie służyć będą psy. Także w tym roku stworzony zostanie drugi batalion 13 ŚBOT, który mieścił się będzie w Cieszynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy