Nowy numer 23/2021 Archiwum

Bardzo dobre miejsce

Na scenę wchodzi Mateusz Otremba, baptysta i muzyk znany jako Mate.O. W ręce trzyma Biblię. Nie śpiewa – z przejęciem czyta słowo Boże. Nieco później na tej samej scenie pojawi się abp Wiktor Skworc.

Mamy misję do spełnienia, musimy sobie uświadomić naszą odpowiedzialność za losy Ewangelii. Bądźmy świadkami Jezusa Chrystusa nowo narodzonego – zachęca podczas Betlejem w Spodku arcybiskup katowicki.

Gwiazdy o Bogu

Tego typu ewangelizacyjne wydarzenia bardzo dobrze pokazują, czym jest ekumenizm. O tym, jak wyznawcy Chrystusa wzajemnie mogą się ubogacać, warto mówić nie tylko podczas trwającego właśnie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jak bardzo „pojemny” jest Kościół, widać chociażby na organizowanych już od 5 lat koncertach Betlejem w Spodku (imprezie, która z Katowic powędrowała w całą Polskę) oraz od 10 lat na koncercie Bądź jak Jezus w Mysłowicach. Betlejem w Polsce to coś więcej niż koncert kolędowy i muzyka z górnej półki. Podniosłą atmosferę wydarzenia widać wśród publiczności – dumnej z tego, że gwiazdy polskiej muzyki otwarcie mówią i śpiewają o Bogu.

Podczas tego wydarzenia jest też czas na składanie sobie bożonarodzeniowych życzeń i uwielbienie Boga. Kto choć raz był na ekumenicznym koncercie rodzinnym Bądź jak Jezus w Mysłowicach (każde Boże Ciało, park Słupna, wstęp wolny), ten wie, że również ta impreza nie jest zwykłym występem, lecz publicznym przyznaniem się do Boga. Sławni muzycy – Hillsong London czy porównywalni z popularną grupą Coldplay For King & Country – nie tylko świetnie wykonują swoją robotę, ale także ewangelizują i zachęcają do wspólnej modlitwy. W ubiegłym roku w czasie modlitwy prowadzonej ze sceny przez ks. Bogdana Kanię, odpowiedzialnego za nową ewangelizację w archidiecezji katowickiej, każdy mógł też przyjąć Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Co roku w parku Słupna chętni mogą skorzystać również ze spowiedzi.

Górna półka

Tych dwóch chrześcijańskich imprez nie byłoby, gdyby nie pasja i wiara pewnego człowieka, Adama Guzdka związanego m.in. z Fundacją Światło–Życie. Zapytaliśmy go, jak uczył się zaufania do niekatolików. – Realizując od 10 lat Bądź jak Jezus i od 5 lat Betlejem…, nigdy nie pomyślałem nawet o tym, że to jest działanie ekumeniczne... – przyznaje. – Uważam, że chrześcijanie, ludzie wierzący w Boga, po prostu powinni wspólnie budować w świecie królestwo Boże. W ogóle nie powinniśmy zajmować się podziałami, ponieważ najważniejsze jest to, czy ludzie są dobrzy, czy źli. Czy wierzą w Boga, czy nie. Jeśli nie, to możemy ich do tej wiary zachęcić. Dla każdego wierzącego najważniejsze powinno być dawanie świadectwa własnym życiem. W ten sposób ewangelizujemy innych. Bardzo wiele osób, szczególnie katolików, nie zdaje sobie z tego sprawy. Myślę, że powinnyśmy nad tym popracować – dodaje. – Nie ma koncertu, przed którym się nie modlimy. Organizatorzy, artyści. To, co robimy, powierzamy Panu Bogu. Chcemy, żeby to On był naszymi ustami, rękami, żeby przez to, co robimy, przemawiał do innych, żeby zmieniał ich serca – przyznaje A. Guzdek. – Pamiętam, jak na jednym z koncertów pewna osoba powiedziała mi: „Zabrałam tutaj kogoś z rodziny. Ta osoba przyznała, że gdyby w kościele miała szansę przeżyć to, co przeżyła na tym koncercie, to nigdy nie byłaby obok Kościoła...” – dodaje.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama