Nowy numer 25/2021 Archiwum

Boże Narodzenie w archikatedrze

Podczas Sumy pontyfikalnej w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki wezwał wiernych, aby przeżywając Boże Narodzenie, mówili Bogu: "Oto jestem".

Zachęcając zebranych do tego, aby szli za przykładem Słowa, abp Skworc zachęcał ich do tego, by „wypowiadali Bogu w życiu i śmierci: Oto jestem!” - Zaledwie dwa wyrazy, ale jakże ważne, istotne, wystarczające! Wypowiadając je, mówimy: Jestem, jestem tu dla Ciebie. To tym ważniejsza deklaracja, że dziś wielu ludzi, nawet ochrzczonych, mówi: oto jestem tu, ale niekoniecznie dla Ciebie - powiedział kaznodzieja.

- Drodzy, przeżywając Boże Narodzenie, mówcie Bogu „Oto jestem”; jestem dla Ciebie jak Ty jesteś dla mnie! Mówcie za pomocą deklaracji wiary i czynów z niej płynących, które są działaniem, wypełnianiem objawionej na kartach ewangelii woli Bożej – zachęcał metropolita katowicki.

Odnosząc się do odczytanego fragmentu prologu Ewangelii wg św. Jana podkreślił, że „Jezus jest Słowem Bożym istniejącym razem w życiu Trójcy Świętej; że jest działającym i stwarzającym świat, i wszechświat razem z Ojcem”. Podkreślił, że „Słowo Boże z własnej woli otwarcie wkroczyło w historię świata i człowieka, stając się ciałem”.

Zauważył również, że Słowo stało się przedmiotem konkretnego doświadczenia człowieka. Pozwoliło Ono także poznać ludziom Ojca oraz wprowadziło w świat ludzi łaskę i prawdę.

Podkreślił, że ziemska egzystencja wcielonego Słowa stała się okazją do podziałów między ludźmi. - Z jednej strony są ciemności, które Go nie przyjęły (J 1,5) i nie przyjmują. Z drugiej strony są ci, którzy „Je - Słowo - przyjęli; ci, „z Jego pełności otrzymali łaskę po łasce”; im też dał możność stania się dziećmi Bożymi! My do nich należymy od dnia otrzymania łaski chrztu świętego, kiedy weszliśmy w przestrzeń miłości Ojca, Syna i Ducha Świętego - powiedział abp Skworc.

Kończąc homilię, wskazał, że w dzień Bożego Narodzenia dzięki przyjęciu Słowa, które stało się Ciałem, „przyjmujemy również do serca, do pamięci, do wykonywania” słowa, które Bóg zostawia człowiekowi. - Wtedy będziemy trwali w komunii - w jedności nieba i ziemi - we wspólnocie z Bogiem i bliźnimi - dodał.

W uroczystość Bożego Narodzenia metropolita katowicki sprawował w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach Sumę pontyfikalną. Wraz z nim przy ołtarzu modlił się abp senior Damian Zimoń oraz biskupi pomocniczy archidiecezji katowickiej. Byli także obecni kapłani posługujący w kurii metropolitalnej, seminarium duchownym i innych instytucjach archidiecezjalnych. W katedrze modlili się także licznie zgromadzeni wierni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama