Nowy numer 39/2022 Archiwum

Abp Skworc o wypadku w Karwinie

Arcybiskup katowicki wzywa do modlitwy za górników, którzy zginęli. Pisze też o ich rodzinach.

Apel abp. Wiktora Skworca zostanie odczytany w najbliższą niedzielę 23 grudnia we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej.

Dotyczy wybuchu metanu na kopalni ČSM Karvina na Zaolziu w Czechach, tuż przy polskiej granicy. Pracowało w niej wielu Polaków, przede wszystkim mieszkańców okolic Jastrzębia-Zdroju i Wodzisławia Śląskiego.

W środę 21 grudnia rano służby informowały o 13 ofiarach wybuchu, z czego aż 12 to Polacy.

Abp Wiktor Skworc napisał też, że  Msza św. za zmarłych górników i ich rodziny będzie sprawowana w katowickiej katedrze w niedzielę 23 grudnia o 12.00. Jego apel prezentujemy poniżej.

Apel Metropolity Katowickiego w związku z wypadkiem na kopalni w Karwinie

Siostry i Bracia!

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o tragicznym wypadku na kopalni w Karwinie. Jak zawsze w przypadku katastrof górniczych, tak i tym razem, Kościół na Górnym Śląsku odpowiada intensywną modlitwą.

Uczestniczymy w bólu i cierpieniu rodzin i bliskich zmarłych górników, wyrażamy im serdeczne współczucie, jednoczymy się we wspólnej modlitwie za zmarłych, polecając ich Bożemu Miłosierdziu i prosząc dla nich o radość życia wiecznego. Trwajmy na modlitwie i przeżywajmy ostatnie dni Adwentu w skupieniu i ciszy. Dla zmarłych górników adwent ziemskiego życia już się zakończył. Niech odpoczywają w pokoju.

Wołamy do Boga, Pana Życia, o ochronienie życia i zdrowia tych, którzy przeżyli i przebywają w szpitalu. Modlimy się za wszystkich niosących pomoc. Z modlitewnym wsparciem stajemy przy polskich i czeskich rodzinach.

Ta modlitwa Kościoła katowickiego niech wybrzmi szczególnie mocno we wszystkich parafiach archidiecezji katowickiej w czwartą niedzielę Adwentu, 23 grudnia. W katedrze Chrystusa Króla w Katowicach Msza św. za zmarłych górników i ich rodziny będzie sprawowana w tę niedzielę o godz. 12:00. Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy. Wzywajmy pomocy św. Barbary, patronki górników.

Arcybiskup Wiktor Skworc

Metropolita Katowicki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy