Nowy numer 42/2019 Archiwum

Niemcy kończą z górnictwem

W uroczystościach związanych z zakończeniem wydobycia węgla na zaproszenie diecezji Essen Franza-Josefa Overbecka uczestniczy abp Wiktor Skworc.

Rok 2018 kończy wydobycie węgla kamiennego w Niemczech. Dwie ostatnie czynne kopalnie w tym kraju znajdują się na terenie diecezji Essen i Münster.

W czwartek 20 grudnia w katedrze diecezji Essen, leżącej w sercu Zagłębia Ruhry, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne z udziałem biskupów Kościoła katolickiego oraz ewangelickiego z diecezji leżących w tym regionie. Zaproszeni na nie są także górnicy wraz z rodzinami. Przewidziany jest również udział władz państwowych i samorządowych.

Diecezja Essen podkreśla ścisły związek Kościoła z górnikami i ich rodzinami, które tworzyły żywe wspólnoty parafialne, ulegające w ostatnich dziesięcioleciach procesom przemian. Nastawione są jednak na przekazywanie wartości, wyrastających z ponad 200-letniej tradycji wydobywania węgla w tym regionie, wypracowanych w górniczej wspólnocie, której bliskie jest pozdrowienie „Szczęść Boże”. I to górnicze pozdrowienie – jako oficjalne hasło – ma również towarzyszyć mieszkańcom diecezji Essen w przyszłości.

Diecezja Essen z archidiecezją katowicką jest od lat połączona relacjami partnerskimi. Bp diecezji Essen Franz-Josef Overbeck w liście zapraszającym metropolitę katowickiego do udziału w uroczystościach podkreślił, że Kościoły lokalne Katowic i Essen mają wiele do zawdzięczenia górnictwu, górnikom i ich rodzinom, tym bardziej, że w okresach kryzysu Zagłębie Ruhry było miejscem, gdzie osiedlało się wiele polskich i górnośląskich rodzin, które wzbogaciły tamtejszy Kościół i jego tradycje.              

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL