- Te płuca to nauka i emocje. Tylko w oparciu o jedno i drugie skutecznie walczymy o środowisko - wyjaśniają organizatorzy projektu edukacyjnego "Chrońmy świat!", który odbył się w Centrum Kultury Katowice.
Dziecięca ekspresja i twórczość wypełniły salę koncertową w CK im. Krystyny Bochenek. Był happening ekologiczny, koncert z udziałem prawdziwych gwiazd estrady, wykład naukowy i fantastyczny spektakl w oparciu o książkę Antoine'a de Saint-Exupéry'ego "Mały Książę".
Wydarzenie, towarzyszące trwającemu szczytowi klimatycznemu COP24, zorganizowane zostało przez Uniwersytet Śląski Dzieci we współpracy z Katowicami Miastem Ogrodów - Instytucją Kultury im. K. Bochenek oraz Theater Bonn w ramach programu Save The World.
Jednym z zaproszonych gości był Nick Nuttall, były korespondent ds. środowiska "The Times of London", rzecznik prasowy i dyrektor ds. komunikacji Ramowej Konwencji ONZ Zmian Klimatu w latach 2014-2015. "Jak chronić klimat?" - to tytuł krótkiego spiczu, który wygłosił do zgromadzonych dzieci.
- W Katowicach trwa szczyt klimatyczny, podczas którego rządy ustalają, jak zapobiec katastrofie ekologicznej, i podejmują ważne postanowienia - przypomniał. - Problem w tym, że rządy nie zawsze chcą dotrzymywać tych postanowień.
- Jest jeszcze jeden problem - mówił dalej Nick Nuttall. - W tych rządach zwykle są ludzie w podeszłym wieku; chodzą zbyt wolno. A tu trzeba iść bardzo prędko, żeby zdążyć uratować ziemię. Wy możecie to zrobić, bo potraficie szybko biegać.
Bernadette La Hengst, muzyk i reżyser, związana z twórczością proekologiczną, jest autorką i wykonawczynią wielu piosenek zaangażowanych w ochronę środowiska. W CKK wykonała dwie kompozycje muzyczne, które powstały z okazji COP23 i COP24. Towarzyszyły jej dzieci z Chóru UŚD "Gioia", Zespołu Wokalnego MOPT w Dąbrowie Górniczej oraz Chóru POSM im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Dr hab. Edyta Sierka z Uniwersytetu Śląskiego podczas wykładu "Klimatyczna atmosfera" przedstawiła dzieciom aktualny stan naszej planety, problemy klimatyczne i możliwości uratowania świata. - Przechodząc obok każdego drzewa, pomyślcie, że ono zapewnia tlen dwóm dorosłym osobom - powiedziała.
Jednym z najbardziej wzruszających momentów był spektakl "Mały Książę" w wykonaniu dziecięcych aktorów z Laboratorium Ekspresji Dziecięcej oraz Małej Akademii Teatru i Tańca "Flooreski" Uniwersytetu Śląskiego Dzieci. Autorką reżyserii i choreografii jest Lidia Bień z UŚD.