Nowy numer 39/2023 Archiwum

Podróż za jeden... bilet

Koleje Śląskie przystąpią do systemu Wspólny Bilet. Projekt PKP umożliwia podróżowanie pociągami kilku przewoźników na podstawie jednego biletu zakupionego w kasie przed podróżą.

Porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele spółki Koleje Śląskie z pozostałymi przewoźnikami kolejowymi. Teraz czekają na finalizację prac technicznych związanych z możliwością sprzedaży Wspólnego Biletu w swoich kasach, które będą opatrzone specjalnym logiem.

- W dobie internetu mobilnego i aplikacji w telefonie wspólny bilet powinien być normą - powiedział Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - To także poprawa informacji pasażerskiej o połączeniach i kompleksowe jej rozwiązanie już na etapie zakupu biletu.

Cena za Wspólny Bilet jest dla pasażerów korzystniejsza, niż wtedy, gdy kupują każdy bilet oddzielnie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tak zwanej taryfy degresywnej. Dla podróżnych oznacza to, że cena każdego kilometra zmniejsza się wraz z długością podróży.

Prace nad projektem prowadzone pod przewodnictwem Grupy PKP oraz Ministerstwa Infrastruktury trwały od ponad roku. 9 grudnia Wspólny Bilet został wprowadzony u sześciu pierwszych przewoźników: PKP Intercity, Przewozów Regionalnych, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, Kolei Wielkopolskich i Kolei Mazowieckich.

Na początku Wspólny Bilet będzie dostępny w ponad 630 okienkach kasowych w całej Polsce, a na podróże pociągami części przewoźników także przez internet, w systemie BILKOM. Do końca stycznia 2019 roku system obejmie także Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i Arrivę RP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast