Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Ocalony mnich

Po beatyfikacji 19 algierskich męczenników do Tibhirine przybył 94-letni współbrat trapistów, Jean-Pierre któremu udało się uratować.

François Vayne jest francuskim pisarzem i dziennikarzem; współautorem książki o życiu i przesłaniu mnichów z Tibhirine, która ukazała się niedawno we Francji (O. Thomas Georgeon, François Vayne, „Tout simplement là. La vie et message des sept moines de Tibhirine”, Nouvelle Cité 2018).

Kiedy François dowiedział się o planowanej beatyfikacji 19 algierskich męczenników, a wśród nich siedmiu trapistów, napisał na swoim blogu: „Bardzo to przeżywam, ponieważ miałem łaskę dzielenia wielu pięknych chwil z niektórymi z nich. Działo się to w moim dzieciństwie i wczesnej młodości, gdyż wychowywałem się w kraju św. Augustyna. Oni uczyli mnie miłości do Kościoła, który jest naszą rodziną. Bp Piotr Claverie i 18 towarzyszy zginęło pomiędzy 1994 a 1996 rokiem. Wśród nich byli mnisi z Tibhirine. Oddali życie za Chrystusa i Ewangelię, w wierności przyjaźni, która łączyła ich z algierskim ludem. Ich przykład daje nam – bardziej niż kiedykolwiek – światło, byśmy służyli »kulturze spotkania« i dialogowi międzyreligijnemu tam, gdzie żyjemy”.

Ocalony mnich   Refektarz trapistów. Każdy, kto obejrzał głośny filmu Xaviera Beauvoisa „Ludzie Boga” z 2010 roku, pamięta zapewne wzruszającą scenę „ostatniej wieczerzy” mnichów François Vayne W uroczystości beatyfikacyjnej w Oranie wziął udział współbrat trapistów, który jako jedyny przeżył tragedię. Brat Jean-Pierre, w niedzielę po uroczystości, przyjechał po raz pierwszy do algierskiego klasztoru. Spotkał się tam m.in. z Robertem – eremitą z Tamezquidy i jego muzułmańskimi sąsiadami. François towarzyszył mu w tej wyjątkowej wizycie. Sfilmował swoim telefonem komórkowym scenę powitania i udostępnił film na swoim profilu FB z prośbą: „Oglądajcie. Razem dziękujmy Bogu!”.

Tego dnia do Tibhirine, w towarzystwie wysłannika papieskiego kard. Angelo Becciu, pielgrzymowały także rodziny męczenników. Była wspólna modlitwa przy grobach siedmiu błogosławionych trapistów oraz braterskie spotkanie ze wspólnotą Chemin Neuf, która przejęła klasztor po mnichach, a także z muzułmanami – przyjaciółmi klasztoru. Wizyta brata Jean-Pierre’a wywołała wielka radość wśród mieszkańców wioski.

Czytaj także:

To była pierwsza beatyfikacja w kraju muzułmańskim

Ludzie Boga i inne ofiary islamskiego terroryzmu beatyfikowani

Wspomnienia o mnichach z Algierii

9 grudnia 2018 - niedziela po beatyfikacji. Pielgrzymka do Thibirine z kard. Angelo Becciu. Trzeci od lewej François Vayne   9 grudnia 2018 - niedziela po beatyfikacji. Pielgrzymka do Thibirine z kard. Angelo Becciu. Trzeci od lewej François Vayne
Archiwum François Vayne'a

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy