Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Szramek dla Zdzisława Czenczka

Tegoroczny laureat nagrody im. błogosławionego proboszcza parafii Mariackiej w Katowicach od lat włącza się w śląski ruch śpiewaczo-muzyczny.

Kapituła Nagrody im. bł. ks. Emila Szramka Z. Czenczka nazywa "wielce zasłużonym społecznikiem, bezinteresownym obrońcą najbliższej lokalności oraz animatorem rodzimego ruchu muzycznego".

Laureat od 1997 r. zorganizował 652 koncerty orkiestr dętych i 505 koncertów chórów. Wśród nich znalazły się m.in. koncerty w Filharmonii Śląskiej w Katowicach z okazji 20-lecia oraz 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II.

Nagrodę otrzymał w sobotę 8 grudnia w kościele Mariackim, gdzie proboszczem był bł. ks. Szramek, zamordowany podczas II wojny światowej.

Zdzisław Czenczek urodził się 27 kwietnia 1935 r. we Lwowie, w 1944 r. na skutek wojny wraz z rodziną przeprowadził się do woj. rzeszowskiego, od  1960 r. mieszka w Katowicach.

Jako student był współzałożycielem i prezesem Chóru Akademickiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od zamieszkania w Katowicach włączył się w śląski ruch śpiewaczo-muzyczny.

Na osiedlu Tysiąclecia założył Chór Mieszany Parafialny "Dei Patris"; był m.in. prezesem w Zarządzie Oddziału Śląskiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Obecnie - prezes Katowickiego Oddziału Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr i członek Klubu Inteligencji Katolickiej w Katowicach.

Nagroda im. bł. ks. Emila Szramka jest przyznawana osobie, która odznacza się szczególnie pożyteczną i znaczącą działalnością społeczną dla dobra mieszkańców Katowic i promocji miasta w  dziedzinach, które były bliskie ks. Szramkowi.

W ubiegłym roku wyróżnienie otrzymał Mariusz Kozubek, twórca Teatru Franciszek.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy