Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Stawką jest przetrwanie

Już dziś, 5 grudnia, o 19.00 premiera filmu "Klątwa obfitości" w katowickim kinie Kosmos. Dokument opowiada o kulisach inicjatywy Yasuni, która miała uratować bezcenny park narodowy w Ekwadorze.

Ponad dziesięć lat temu władze Ekwadoru zaproponowały pozostawienie w ziemi znacznej części swoich zasobów ropy naftowej. Ideą była ochrona parku narodowego Yasuni w zamian za rekompensatę, jaką ten zadłużony kraj miał otrzymać od międzynarodowej społeczności.

Stawką jest przetrwanie, a Ekwador stoi przed pytaniem czy da się pogodzić realia i potrzeby gospodarcze z działaniem na rzecz zachowania naszej planety dla kolejnych pokoleń.

O kulisach nieudanej inicjatywy oraz jej konsekwencjach regionalnych i globalnych opowiada "Klątwa obfitości" Ewy Ewart. Autorka jest jedną z najwybitniejszych polskich dokumentalistek. Przez lata współpracowała z BBC oraz amerykańską telewizją CBS. Jej filmy były wielokrotnie nagradzane na festiwalach międzynarodowych.

Stawką jest przetrwanie   Kadr z filmu "Klątwa obfitości" Materiały prasowe Obraz polskiej dokumentalistki stawia wiele ważnych pytań, między innymi o to czy powinniśmy pozostawić paliwa kopalne w ziemi dla ratowania klimatu? Te pytania dotyczą także Polski, której energetyka oparta jest na węglu kamiennym. Premiera filmu zbiegła się z trwającym w Katowicach szczytem klimatycznym COP24.

Po projekcji w kinie Kosmos odbędzie się debata o zrównoważonym rozwoju z udziałem autorki dokumentu, a także Michałem Kurtyką, pełnomocnikiem ds. prezydencji COP24; Marcinem Krupą, prezydentem Katowic; Radosławem Śmigulskim, prezesem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej; Maciejem Grabowskim, byłym ministrem środowiska; Krzysztofem Kwiatkowskim, prezesem NIK oraz Piotrem Krupą, założycielem Krupa Gallery.

Wstęp na projekcję i debatę jest bezpłatny. Kolejny pokaz będzie miał miejsce w kinoteatrze Rialto w Katowicach, 6 grudnia o 19.00. Telewizyjna premiera, 8 i 9 grudnia, w telewizji BBC World oraz w TVN.

Klątwa Obfitości - Zwiastun
Klątwa Obfitości - Ewy Ewart

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy