Andrzej Grajewski odebrał medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości, przyznany przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Wraz z Andrzejem Grajewskim medale w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odebrało ponad 60 osób, zasłużonych dla Rzeczypospolitej. Jest wśród nich m.in. pochodzący z Ustronia-Lipowca muzyk Józef Broda - wspaniały folklorysta, multiinstrumentalista i budowniczy instrumentów ludowych. Jest Henryk Czich, współtwórca święcącego przed laty sukcesy zespołu Universe.
Medal przedstawia na awersie polskiego orła i ojców polskiej niepodległości - Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Daszyńskiego, a także generała Józefa Hallera.
Na rewersie jest wizerunek żołnierzy polskich i cytat z kazania ormiańskokatolickiego arcybiskupa Lwowa Józefa Teodorowicza: "To co zdołały pokolenia tamte, dlaczego byście temu nie mogli podołać i wy?".
Medal odebrał także ks. prałat Bernard Czernecki, legendarny duchowy opiekun górników z Jastrzębia-Zdroju, m.in. w czasie gorącego czasu strajków i podpisywania porozumień z władzami w 1980 r., a także w czasie dramatycznych chwil stanu wojennego w 1981 roku.
Wśród wyróżnionych medalem jest również siostra Jadwiga Wyrozumska, elżbietanka, założycielka ewangelizacyjnego Zespołu Teatralnego Parafii św. Elżbiety w Cieszynie. Od 30 lat reżyseruje misteria pasyjne "Męka Pańska", "Jasełka tradycyjne" czy przedstawienia "Gościa oczekiwanego" Zofii Kossak-Szatkowskiej. Na te spektakle przyjeżdżają do Cieszyna całymi autokarami goście nawet z innych części Polski.
Uhonorowani zostali także: ojciec Henryk Masny, kapucyn rodem z Lędzin, obecnie pracujący w Bytomiu, i ks. infułat Paweł Pyrchała, były proboszcz parafii św. Józefa w Zabrzu. Wśród wyróżnionych, którzy odbiorą medale w innym terminie, są bracia Paweł i Łukasz Golcowie.
Nasz redakcyjny kolega Andrzej Grajewski jest dziennikarzem i historykiem. W latach 80. XX wieku był działaczem "Solidarności", redagował prasę podziemną, organizował pomoc dla rodzin internowanych w stanie wojennym. W latach 1999-2006 zasiadał w Kolegium IPN, m.in. jako jego przewodniczący; został też członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy do spraw Trudnych i współprzewodniczącym zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Wicenaczelny "Gościa" jest też autorem ważnych książek o historii najnowszej, m.in. "Papież musiał zginąć. Wyjaśnienia Ali Agcy" (wraz z Michałem Skwarą, 2011), "Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją" (1999), "Tarcza i miecz. Rosyjskie służby specjalne 1991–1998" (1998), "Wygnanie" (1990), czy "Rosja i krzyż. Z dziejów Kościoła Prawosławnego w ZSRR" (1989).
Medale w Katowicach w imieniu premiera wręczył zasłużonym dla Rzeczypospolitej wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Podobne uroczystości są organizowane także w innych województwach.