Nowy numer 47/2022 Archiwum

Wyróżnienie dla ks. Antoniego Reginka

Profesor, muzykolog, liturgista, kapłan i pedagog, który muzyki kościelnej uczył pokolenia śląskich kleryków, świętuje w tym roku 70. urodziny.

Swoją przygodę z muzyką ks. Reginek rozpoczął bardzo wcześnie. Jego rodzicami byli Karol - pedagog, organista i dyrygent chóru oraz Waleska - miłośniczka śpiewu kościelnego.

Urodził się 31 maja 1948 r. w Wilczy, w powiecie rybnickim. Od 1949 r., przez całe dzieciństwo i młodość, związany był z Czuchowem. Po zdaniu matury w 1965 r. rozpoczął naukę w seminarium śląskim w Krakowie. Święcenia kapłańskie w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach przyjął w 1972 roku.

Do 1975 r. pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny Dziewicy i Męczennicy w Czechowicach-Dziedzicach (dziś diecezja bielsko-żywiecka). Później rozpoczął studia specjalistyczne z muzykologii kościelnej w Instytucie Muzykologii KUL, zwieńczone doktoratem w 1985 r., na podstawie dysertacji o hymnach gregoriańskich.

Na Wydziale Teologicznym UŚ pełnił funkcję adiunkta, prodziekana ds. studentów (2005-2012) oraz profesora nadzwyczajnego (od 2009). W 2014 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

Ksiądz profesor sprawował wiele ważnych funkcji w (archi)diecezji katowickiej. Między innymi był: przewodniczącym Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Sakralnej w Katowicach (1985-2003), archidiecezjalnym duszpasterzem organistów (1992-2003) oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej (1986-1996). Podczas II Synodu Archidiecezji Katowickiej ks. Reginek pełnił funkcję konsultora Komisji ds. Duszpasterstwa Liturgicznego. Ksiądz Antoni jest członkiem Zarządu i kapelanem Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz przewodniczącym Kapituły Nagrody im. Stanisława Moniuszki.

Ksiądz Reginek był też prezesem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych (2005-2013) oraz brał udział w pracach nad projektem nowej Instrukcji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej. Od 2012 r. pełni funkcję konsultora w Podkomisji ds. Muzyki w ramach Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.

Za zasługi duszpasterskie i naukowe otrzymał godność honorowego kanonika archidiecezji katowickiej (1995) oraz godność prałata, kapelana Jego Świątobliwości (2007). W 2008 roku prymas Polski przyznał ks. Reginkowi nagrodę "Srebrna Piszczałka" za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy