Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wyróżnienie dla ks. Antoniego Reginka

Profesor, muzykolog, liturgista, kapłan i pedagog, który muzyki kościelnej uczył pokolenia śląskich kleryków, świętuje w tym roku 70. urodziny.

W czwartek na konferencji naukowej "Cantabo et psalmum dicam (Ps 57,9). Muzyka liturgiczna w życiu Kościoła" otrzymał on księgę jubileuszową.

"W trakcie 38 lat pracy dydaktycznej (1980-2018) w WŚSD oraz WTL UŚ przekazywał zamiłowanie do muzyki liturgicznej prawie 1100 przyszłym prezbiterom archidiecezji katowickiej" - zauważa w liście gratulacyjnym dla ks. Reginka abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki podkreśla również, że pod kierunkiem ks. Reginka powstało 50 prac naukowych (1 doktorska, 4 licencjackie oraz 44 magisterskie). Kapłan jest także autorem ponad 150 pozycji bibliograficznych. Aktualnie pracuje nad redakcją "Słownika biograficznego twórców muzyki kościelnej na Górnym Śląsku w XIX i XX wieku".

- Zajęcia z ks. prof. Reginkiem były zawsze bardzo ciekawe - wspomina diakon Mateusz Gamza. - Zaskakiwał nas na przykład tym, że potrafił śpiewać głosem jeszcze wyższym niż sopran, czasem zdarzało się nawet, że tańczył.

- Ks. Reginek to na pewno człowiek z pasją. Gdy opowiadał o muzyce, widać było błysk w jego oku. A gdy nam nie wychodziło, to przygrywał: "Stać cię na ten dźwięk" - uśmiecha się diakon Jakub Gojny.

- Chyba najbardziej stresujące egzaminy na Wydziale Teologicznym to były właśnie zaliczenia u ks. Reginka - mówią zgodnie diakoni.

- Normalnie najbardziej bać się ich powinni ci, którzy nie umieją śpiewać, a było odwrotnie - wspomina dk. Mateusz. - Od tych, którzy umieli śpiewać, ks. Reginek najwięcej wymagał. Musiało być perfekcyjnie.

- Ks. Reginek zawsze powtarzał: "Można nie mieć talentu do śpiewania, ale ważne są przygotowanie i praca nad własnym głosem" - dodaje dk. Kuba.

- Cieszę się, że w seminaryjnym chórze ks. Reginek "podtrzymywał" także słabsze głosy, bo dzięki temu mogłem w nim śpiewać - śmiał się ks. Antoni Bartoszek, dziekan Wydziału Teologicznego UŚ. Zdradził także, że w czasach seminaryjnych był organistą.

Laudację dla ks. prof. Reginka wygłosił prof. Władysław Szymański, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach.

W konferencji wzięli udział także biskupi: abp Wiktor Skworc, bp Piotr Greger z diecezji bielsko-żywieckiej, bp Stefan Cichy, emerytowany biskup diecezji legnickiej, oraz abp senior Damian Zimoń.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy