Nowy numer 22/2020 Archiwum

Azyl w centrum zgiełku

Specjalny "Pokój wyciszenia" powstał w Galerii Katowickiej. Pomieszczenie przeznaczone jest dla osób z obniżoną sprawnością funkcjonowania społecznego, wynikającą ze spektrum autyzmu.

Jak podaje biuro prasowe Galerii Katowickiej, pokój przygotowano zgodnie z wytycznymi i standardami uznanymi przez Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny "Metis" w Katowicach. Jest to pierwsze tego typu pomieszczenie, uruchomione w centrum handlowym.

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym. Wiąże się wycofaniem, czyli unikaniem kontaktu ze światem zewnętrznym; z ludźmi i otoczeniem. "Pokój Wyciszenia" w katowickim centrum handlowym powstał głównie z myślą o najmłodszych klientach, którzy podczas wizyty potrzebują chwilowego odreagowania napięcia, wyciszenia, odseparowania się od nadmiernych bodźców.

- Zależy nam na tym, aby łamać bariery i być otwartym dla każdego klienta, również dla rodziców odwiedzających nas z dziećmi ze spektrum autyzmu - powiedziała Joanna Bagińska, dyrektor Galerii Katowickiej. - Chcemy ułatwić im pobyt w naszym centrum handlowym, a także zaoferować cichą i spokojną przystań, w której można opanować emocje i odizolować się od bodźców zewnętrznych.

Pomieszczenie znajduje się znajduje się na poziomie +1 Galerii. Dominują w nim stonowane, jasnobeżowe barwy oraz proste, komfortowe i wygodne sprzęty. Udostępniany jest po zgłoszeniu zapotrzebowania w Punkcie Informacyjnym lub agentom ochrony obiektu, także telefonicznie.

Dodatkowo prawie 60 najemców centrum handlowego zobowiązało się, w razie potrzeby, wyciszyć muzykę czy zmniejszyć oświetlenie w swoim lokalu podczas pobytu osoby ze spektrum autyzmu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama