Nowy numer 41/2019 Archiwum

Nowe paszporty z akcentami śląskimi

"Bóg Honor Ojczyzna", Korfanty i śląscy powstańcy, znaleźli się w nowym paszporcie, nawiązującym do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Od 5 listopada wydawane są nowe paszporty z wzorami graficznymi stron nawiązującymi do 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Część motywów została wybrana w drodze internetowego głosowania. Obywatele mieli więc możliwość sami zdecydować o wyglądzie urzędowego dokumentu.

W nowym paszporcie znalazły się takie motywy, jak: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Orzełek Legionowy, Bitwa Warszawska, Order Virtuti Militari, obraz Jacka Malczewskiego "Polonia" czy portrety twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Gabriela Narutowicza, Wojciecha Korfantego.

Dwie strony dokumentu poświęcono też śląskim powstańcom. Jednak najwięcej kontrowersji wzbudził napis w kolorach narodowych: "Bóg Honor Ojczyzna", zamieszczony na stronie personalizowanej paszportu.

Choć jest to dewiza Wojska Polskiego występująca na sztandarach wojskowych na odwrocie godła Polski, przeciwnicy oburzają się, że hasło "Bóg" na urzędowym dokumencie zaprzecza idei świeckiego państwa. Wiele osób zwraca też uwagę, że wśród wyróżnionych postaci historycznych nie ma ani jednej kobiety.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że nowy paszport spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. "Unikalne zabezpieczenia i cechy stawiają go w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie". W wydanym z tej okazji komunikacie czytamy między innymi:

"Specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu. Ta strona będzie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego »zawiasu«. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna".

Każdy, kto złoży wniosek o nowy paszport, otrzyma go w terminie do 30 dni.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL