Nowy numer 42/2019 Archiwum

Święto archidiecezji

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zaprasza we wtorek 30 października o 18.00 na Mszę z okazji 63. rocznicy poświęcenia najważniejszej świątyni w archidiecezji.

91 lat temu rozpoczęto budowę katedry Chrystusa Króla w Katowicach, a 63 lata temu miała miejsce jej konsekracja.

Budowę katedry rozpoczął w 1927 roku bp Arkadiusz Lisiecki. Projektowali ją Zygmunt Gawlik i Franciszek Mączyński. Prace ziemne i przy zakładaniu fundamentów trwały do 1931 roku, a rok później wmurowano kamień węgielny. Budowę prezbiterium ukończono w roku 1938.

Podczas wojny prace wstrzymano. Niemcy nie zezwolili nawet na zabezpieczenie murów i krypty. W latach 50. XX wieku, podczas wysiedlenia biskupów z terenu diecezji katowickiej, pod wpływem nacisków władz komunistycznych zostały zmienione plany architektoniczne, przez co obecna kopuła jest o 38 metrów niższa od pierwotnego projektu.

Konsekracji świątyni dokonał 30 października 1955 roku biskup częstochowski Zdzisław Goliński, ponieważ śląscy biskupi nadal przebywali na wygnaniu. Autorami architektury wnętrza katedry są inż. arch. Mieczysław Król i artysta plastyk Jerzy Kwiatkowski.

We wtorek 30 października o 18.00 zostanie odprawiona Msza święta pod przewodnictwem metropolity katowickiego. Rozpocznie się ona od obrzędu błogosławieństwa nowych drzwi do krypty katedry. Zdobią je płaskorzeźby sześciu herbów wszystkich dotychczasowych biskupów katowickich. Homilię wygłosi kanclerz kurii metropolitalnej ks. Jan Smolec.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL