Bp Adam Wodarczyk konsekrował panią Henrykę Nadolną z Halemby - trzecią wdowę w archidiecezji katowickiej.
- Kobiety, żyjące w stanie wdowieństwa mogą, poprzez przyjęte w kościele błogosławieństwo, stawać się szczególnym znakiem życia modlitwy, życia oddanego całkowicie Panu Bogu - mówi w homilii bp Adam. - I choć można to czynić także bez przyjęcia takiego błogosławieństwa, i myślę, że wiele wdów tak właśnie czyni w swoim życiu, to jednak ta decyzja jest też potrzebna wspólnocie Kościoła jako świadectwo.
Konsekracja miała miejsce podczas Mszy św. w kościele Bożego Narodzenia w Rudzie Śl.-Halembie. W uroczystości wzięli udział także bliscy pani Henryki. Ks. Stanisław Puchała, formator wdów konsekrowanych w archidiecezji katowickiej przypomniał, że poprzez złożenie "wieczystego ślubu czystości, wdowy, konsekrują swój stan życia, aby poświęcić się na modlitwie i służbie Kościołowi".
- Żyjąc w świecie urzeczywistniają swoją konsekrację przez szczególną więź z Kościołem - mówił. - Ślubują czystość, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Zgodnie ze swoim stanem i otrzymanymi charyzmatami, powinny się oddawać pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i modlitwie.
W homilii bp Adam Wodarczyk wskazał na bohaterkę wcześniej przeczytanej Ewangelii: wdowę Annę, którą spotkali Maryja i Józef, gdy przyszli do świątyni ofiarować Jezusa. - Ona żyła w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela. I to ostatecznie jest najgłębszy cel konsekracji: uświadomienie, że najważniejszym działaniem człowieka na ziemi jest oczekiwanie na przyjście Pana.
Pani Henryka jest trzecią konsekrowaną wdową w archidiecezji katowickiej. Podczas konsekracji biskup nałożył na jej głowę ręce w geście błogosławieństwa i modlił się nad nią. Otrzymała także pobłogosławiony przez biskupa krzyż oraz księgę Liturgii Godzin. Podczas liturgii odmówiła modlitwę za swojego zmarłego męża, Romana.
Wdowa konsekrowana to jedna z najstarszych obok dziewic i pustelników indywidualnych form życia konsekrowanego. O stanie wdów konsekrowanych wspomina już dokument "Tradycja apostolska" z 218 roku. Wraz z rozwojem zakonów żeńskich, forma ta powoli zanikała. Dopiero w czasie Synodu Biskupów w Rzymie w 1994 roku Jan Paweł II przywrócił praktyki wdowieństwa konsekrowanego.
Więcej o życiu wdów konsekrowanych przeczytać będzie można w 44 numerze "Gościa Katowickiego".